09/09/2021

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Po zakończeniu studiów nie podjęłam zatrudnienia, ponieważ zajęłam się wychowaniem dzieci. Obecnie mam 36 lat i nie mam żadnej praktyki zawodowej. Co mogłabym zrobić, by wejść na rynek pracy. W jakim zawodzie powinnam szukać, jakie szkolenia odbyć? Czy mam szansę w tym wieku na staż?

Dla kobiet, które są zainteresowane podjęciem pracy po długim okresie wychowywania dzieci bardzo przydatne może być uczestnictwo w różnego rodzaju kursach, szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe, które przez ten czas mogły się zdezaktualizować.

Na pewno kolejnym, ważnym aspektem jest uczestnictwo w warsztatach, szkoleniach, podczas których można podnieść swoje kompetencje zawodowe i odkryć swój potencjał zawodowy, a zarazem zebrać informacje na temat lokalnego rynku pracy, poznać obowiązujące trendy, metody poszukiwania pracy oraz możliwych do zastosowania form zatrudnienia.

Na pewno musi Pani określić, czy chce budować swoją karierę zawodową w oparciu o skończone studia czy może są inne obszary, w których chciałaby się Pani rozwijać i są Pani bliższe. Wtedy też decydować o wyborze konkretniej oferty studiów podyplomowych czy warsztatów. Zachęcam do uczestnictwa w szkoleniach z obsługi komputera czy językowych - takie umiejętności przydadzą się Pani w każdej branży.

Może Pani skorzystać z ofert stażu oferowanych przez Urząd Pracy. To dobry sposób zdobycia doświadczenia i nawiązania kontaktów. Warto również wysyłać CV bezpośrednio do firm, z zapytaniem o staż, aplikować na ogłoszenia pojawiające się na portalach pracy. Proszę zapytać również wśród bliskich osób - nawet bezpłatny staż jest szansą powrotu na rynek pracy.