03/09/2021

Jak zmodernizować siebie do XXI wieku aby szukać zatrudnienia skuteczniej w licznych ofertach pracy – Latarnicy w akcji

Młode osoby, które zadbały o edukację, na bieżąco idą z falą nowych technik i życia w cyberświecie, mogą pochwalić się już teraz dużym doświadczeniem w pozyskiwaniu pracy.

Znacznie trudniej jest pozyskać pracę osobom w wieku 50 plus. Większość osób niestety nie miało możliwości tak zwanej „modernizacji” do teraźniejszego świata. Powodów jest kilka, bo np. praca którą wykonywali nie potrzebowała nowych szkoleń i wyzwań, bo miały pracę fizyczną lub nie było potrzeby korzystania z komputera. 

Co zrobić jak stracimy pracę? Jak poradzić sobie w dekadzie Internetu i wirtualnego świata? Jakie podjąć kroki aby znaleźć pracę w obecnych czasach, gdzie przecież wszystko się zmieniło i nadal zmienia. Proces rekrutacji prawie całkiem przeniósł się do Internetu a standardy rozmów kwalifikacyjnych są inne niż kilkanaście lat temu. Są różne techniki rekrutacji, wywiadów, wykonywanie zadań w grupie, itp. Obecna sytuacja na rynku pracy może pokazać że nie ma na nim miejsca dla osób posiadających kwalifikację oraz umiejętności warte tyle samo co kilkadziesiąt lat temu. Trzeba pomyśleć o przekwalifikowaniu siebie aby dostać nową pracę, a to też pogłębia obawy. Wszystko to może przytłaczać i pogłębiać obawy u osób które nie musiały się dotychczas przejmować kwestiami pozyskania nowej pracy. Czy w pracy biurowej, pracy fizycznej, pracy bez języka....wszędzie czasami potrzebne jest przekwalifikowanie. 

I tutaj z pomocą przychodzą tak zwani „Latarnicy Cyfrowi”. Latarnicy to osoby, które przeniosą chętnych przedstawicieli pokolenia 50 plus, do nowej Ery Cyberświata 😊 Czyli, od pierwszego kroku w Internecie aż po sukces znalezienia wymarzonej pracy. Rolą Latarnika jest stworzenie nowej jakości życia, inspirowanie, uczenie i pomoc w korzystaniu z narzędzi cyfrowych. Przede wszystkim nauczenia do samodzielnych poszukiwań w sieci, jak korzystać ze stron internetowych, jak zapisać się do Newsletterów z ofertami pracy, itp. Podsumowując, Latarnicy pomogą nam z przełamaniem strachu do życia „ w Internecie” i pomogą uwierzyć w nowe możliwości które nabywamy podczas szkolenia. Jeśli opanujemy cyfryzację możemy zacząć działać sami na rynku pracy w Internecie i podjąć się nawet pracy za granicą, np. w Niemczech. 

Oczywiście trzeba się zastanowić w jakiej branży szukamy nowej pracy tak aby dopasować szkolenia i kursy. Możemy sami rozważyć opcję lub udać się do doradcy zawodowego który pomoże w ukierunkowaniu i w doborze najlepszej pracy. Dodatkowo możemy skorzystać z dofinansowanych szkoleń, kursów przez EFS lub Urząd pracy, np. kursy komputerowe, kursy językowe, zawodowe i staże.

Tak naprawdę to tylko My sami możemy zdecydować się na krok w przód – co oznacza „Być albo nie być”.