26/02/2021

Praca zdalna - nowy standard pracy

Możliwość pracy zdalnej już nie zachęca kandydatów do wzięcia udziału w rekrutacji. Teraz jest wręcz odwrotnie. Home office to już podstawa dla 90 proc. szukających pracy. Bez tego nawet nie starają się o stanowisko.

Pandemia koronawirusa bardzo mocno zmieniła rynek pracy. Również podejście kandydatów poszukujących nowego zatrudnienia. Jednym z podstawowych kryteriów jest teraz możliwość pracy zdalnej.

Na skutek pandemii pracodawcy mieli możliwość przekonać się, jak to jest, kiedy pracownicy masowo wykonują swoje obowiązki zdalnie. Większość firm się nie zawiodła, dlatego można się spodziewać, że praca zdalna w częściowym wymiarze przestanie być benefitem, a stanie się czymś naturalnym.

Aż 45 proc. poszukujących pracy życzyłoby sobie, by każdego dnia pracować z domu. Z kolei co piąty z uczestników badania twierdzi, że optymalne byłyby dla niego 3 dni pracy zdalnej w tygodniu, a 15 proc. do biura chciałoby jeździć tylko raz tygodniowo.

Widać, że to co przerażało pracowników na początku, czyli m.in. konieczność dostosowania otoczenia domowego do pracy czy pogodzenia obowiązków zawodowych z prywatnymi w jednej przestrzeni, przestało być problemem.

Co ciekawe, aż 92 proc. respondentów twierdzi, że w pierwszej kolejności przy poszukiwaniu nowej pracy bierze pod uwagę możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu. Jeśli takowej nie ma, to nawet nie przystępują do rekrutacji.