28/05/2021

Opinie w Internecie na temat pracodawców

Czy warto wierzyć opiniom o pracodawcy, które są zamieszczone w Internecie?

Szukając pracy bardzo często możemy ulec złudzeniu, że każda oferta jest niemal idealna. Pracodawcy kuszą nas atrakcyjnymi zarobkami, prywatną opieką medyczną, dofinansowaniem do nauki języków obcych i innymi pozapłacowymi czynnikami motywacyjnymi. Zanim jednak, oczarowani dobrodziejstwami, które oferuje nam potencjalny pracodawca, wyślemy mu swoje dokumenty aplikacyjne i umówimy się na rozmowę rekrutacyjną, zbierzmy o nim jak najwięcej informacji.

Z pewnością powinniśmy wejść na stronę internetową pracodawcy, zobaczyć jakie inicjatywy na rzecz pracowników podejmuje, odwiedzić różne kanały Social Mediów, jeżeli takie posiada. Powinniśmy zobaczyć jak i o czym pisze, jak jego posty komentują pracownicy i inni użytkownicy.

Oczywiście, warto również zajrzeć również na fora internetowe, na których znajdują się opinie o danym pracodawcy. Jednak należy pamiętać, że zamieszczane w Internecie komentarze są zazwyczaj jednostronne i krytyczne, pokazują zazwyczaj tylko negatywny obraz pracy w firmie. Mogą być pisane albo przez odrzuconych kandydatów albo sfrustrowanych pracowników. Opinie mogą być też nie tyle nieprawdzie, co przekłamane. Trzeba mieć też na uwadze to, że opinie pozytywne też mogą być tworzone przez dział np. marketingu lub PR-u i mogą mijać się z prawdą.