18/11/2020

Ulga abolicyjna - zmiany podatkowe w Polsce

Polskie władze pracują nad zmianą rozliczania podatków z dochodów zza granicy. Zmiana dotyczyć będzie ograniczenia stosowania  ulgi abolicyjnej. 

 

Rozliczenia z dochodów zza granicy - metody

Polacy, którzy zachowali polską rezydencję podatkową i zarabiają za granicą, rozliczają się z polskim fiskusem według jednej z alternatywnych metod:

  •     proporcjonalnego odliczenia albo 
  •           wyłączenia z progresją

O tym jaka metoda będzie właściwa dla Ciebie decyduje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą podpisała Polska z krajem w którym pracujesz.

Wyłączenie z progresją jest metodą zdecydowanie korzystniejszą i bardziej przejrzystą. Dochód podlegający opodatkowaniu za granicą jest w tym przypadku wyłączony z opodatkowania w Polsce. Dochód zza granicy przy tej metodzie wpływa jedynie na samą wysokość stawki PIT (próg podatkowy) od polskich dochodów. Dodatkowo, jeśli Polak pracuje wyłącznie za granicą, to podatku w Polsce w ogóle nie płaci. 


Metoda proporcjonalnego odliczenia, której dotyczą planowane zmiany podatkowe, jest mniej korzystna. W tym przypadku dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w naszym kraju, a od podatku należnego w Polsce odlicza się jedynie podatek zapłacony za granicą.

Dotychczas to tutaj właśnie możliwe było zastosowanie ulgi abolicyjnej, która pozwalała na wyłączenie dochodów zza granicy z opodatkowania w Polsce. 


Jakich krajów to dotyczy? 

Ulga abolicyjna dotychczas stosowana była do dochodów z takich krajów jak USA, Holandia, a od 01.01.2020 także Wielkiej Brytanii. Tylko tutaj polski rząd planuje wprowadzić zmiany i ograniczyć stosowanie ulgi.


Zmiany nie dotyczą metody wyłączenia z progresją, którą przewidują między innymi umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę z określonymi państwami, między innymi z: Austrią, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Francją, Finlandią, Grecją, Hiszpanią, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Niemcami, Norwegią, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Ukrainą, Węgrami oraz Włochami.

 

Rezydencja podatkowa

Kluczowe dla obu metod jest określenie rezydencji podatkowej. To niejednokrotnie nastręcza wiele problemów. Decyduje tutaj kilka czynników.

  • Miejsce wykonywania pracy
  • Miejsce zamieszkania
  • Tzw. Centrum życiowe pracownika

Przykład nr 1: Jeśli mieszkasz, pracujesz i żyjesz w Niemczech – na pewno masz niemiecką rezydencję podatkową.

Przykład nr 2: Jeśli mieszkasz w Polsce, pracujesz w Niemczech – będziesz miał prawdopodobnie polską rezydencję podatkową, ale podatki zapłacisz w Niemczech. W obu krajach musisz je tylko rozliczyć.

 

Podsumowanie

Zmiany w prawie – choć nie zostały jeszcze uchwalone a ich wejście w życie nie jest precyzyjnie określone – nie wpłyną negatywnie na dochody z pracy np. z Niemiec i wielu innych krajów. 

Jeśli jednak pracujesz np. w Wielkiej Brytanii – powinieneś śledzić na bieżąco aktualności na MOTEKO.PL, gdzie będziemy informować o stosownych pracach w parlamenencie.

 

Autor: Michał Piechocki