04/02/2021

Sprawdź jakie błędy możesz popełniać w czasie rekrutacji
W trakcie procesu rekrutacji możesz w nieświadomości popełnić wiele błędów. Wśród najpopularniejszych znajdzie się wysłanie nieprofesjonalnego CV czy chaotycznego maila, a także nieodpowiedni ubiór na spotkanie z potencjalnym pracodawcą, brak wiedzy o firmie, która ma nas zatrudnić czy niewłaściwa odpowiedź na pytanie o zarobki.

Źle napisane CV
Twoje CV to Twoja wizytówka, jaką po raz pierwszy przedstawiasz się swojemu potencjalnemu pracodawcy, zatem ważne jest, aby było ono dopracowane. Unikaj masowego wysyłania bez konkretnych odbiorców i dat. Zwróć uwagę na poprawny język, zasady gramatyki, ortografii i interpunkcji. Dokument ten powinien być jasny, przejrzysty i czytelny pozbawiony przekłamań oraz niejasności. Życiorys o przejrzystym układzie i pozbawiony błędów językowych jest wizytówką świadczącą o naszym profesjonalizmie oraz powadze. Wymyślone zainteresowania i kursy, które nigdy nie miały miejsca, to natomiast rzeczy, których zweryfikowanie nie zajmie rekruterowi nawet pięciu minut.

Niedbały mail rekrutacyjny
Napisanie maila z CV wydaje się rzeczą prostą, jednak w trakcie możesz również popełnić błędy. Pospolity tytuł, brak form grzecznościowych, nieodwołanie się do żadnej oferty pracy, pominięcie kwestii przesyłanych załączników czy chociażby brak kulturalnego pożegnania - to wszystko może zaważyć na niepowodzeniu kandydata w procesie rekrutacji.
Jak zatem powinieneś prawidłowo napisać maila rekrutacyjnego? W tytule umieść imię, nazwisko, stanowisko, na które aplikujesz, a także numer referencyjny ogłoszenia. W ten sposób pracodawca nie będzie miał problemów z przyporządkowaniem wiadomości do odpowiedniego stanowiska. W samej treści powinieneś zawrzeć informację o tym, gdzie znalazłeś ofertę oraz dlaczego Ciebie zainteresowała. Pamiętaj o poprawności języka i stosowaniu wszelkich zasad ortograficznych.

Niewłaściwy strój na rozmowę kwalifikacyjną
Istotnym elementem podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest to jak się prezentujesz. To, jak przyjdziesz ubrany, dostarcza rekruterowi wiele cennych informacji. Oczywiście znaczenie ma to, czy ubiór jest schludny i czysty. Jednak jego charakter również musi być dopasowany do wymogów firmy. Wskazane byłoby abyś wcześniej poszukał w Internecie czy wśród znajomych informacji o tym, jaki dress code obowiązuje w danej instytucji. Niezbyt dobrze wygląda bowiem, gdy naprzeciw siebie siadają rekruter w garniturze i kandydat w koszulce polo (lub odwrotnie).

Brak wiedzy o przyszłym pracodawcy
Warto pamiętać, że podczas pierwszego spotkania z potencjalnym pracodawcą może paść pytanie o to, co wiemy o firmie, którą reprezentuje.
Głuche, pełne zaskoczenia milczenie, plątanie się w wymyślonych na poczekaniu frazesach czy bezpośrednie przyznanie, że wiemy niewiele, nie stawiają nas w dobrym świetle. Rekruter poświęcił czas na przeczytanie nadesłanego CV, więc błędem ze strony kandydata jest pominięcie tak ważnej kwestii, jak wyszukanie informacji, kto chce go zatrudnić.

Niewłaściwa odpowiedź na pytanie o zarobki
O pieniądzach rozmawia się trudno, ale to temat, którego nie da się uniknąć. Najczęstszymi błędami popełnianymi przez kandydatów jest wykręcanie się lub kategoryczne odmawianie odpowiedzi, a także żartowanie, przeliczanie czy porównywanie do zarobków w poprzednim miejscu pracy.
Można nie lubić pytania o zarobki, ale warto podejść do niego profesjonalnie. Należy podać kwotę, która nas interesuje (lub widełki „od – do”) na podstawie zakresu obowiązków, renomy firmy oraz kosztów utrzymania. Te przeliczenia najlepiej jednak zachować dla siebie.