29/07/2020

Specjalisto techniczny: Jesteś poszukiwany na rynku pracy!

Specjaliści techniczni to obecnie najbardziej pożądani pracownicy zarówno na polskim i europejskim rynku zatrudnienia. Wielu z nich nie narzeka na zarobki i brak ofert pracy. Nie powinno budzić to szczególnego zaskoczenia, ponieważ często wykonują skomplikowane zadania, które wpływają na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Od wielu lat słyszy się, że studia nie dają gwarancji znalezienia ciekawej i intratnej pracy. Pracodawcy bardziej cenią sobie pracowników, którzy poza wiedzą teoretyczną posiadają stosowne doświadczenie, które potrafią umiejętnie wykorzystać w praktyce. Dlatego poniżej przedstawiamy Wam kilka przykładów zawodów technicznych z przyszłością, które niosą za sobą szerokie spektrum możliwości finansowych.

 

Technik elektryk - Sprawdź ofertę

Oto nasz numer jeden na rynku pracy. Nie ma chyba gałęzi gospodarki, która byłaby w stanie funkcjonować bez elektryczności. Czym zatem zajmuje się technik elektryk? Zajmują się między innymi projektowaniem i montowaniem instalacji elektrycznych oraz podzespołów. Do ich zakresu obowiązków należy również naprawa lub konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych. Często są odpowiedzialni za bezpieczeństwo działania instalacji elektrycznych w przedsiębiorstwach i naszych domach, dodatkowo nadzorują również wszelkiego rodzaju sieci trakcyjne.


Gdzie możesz znaleźć zatrudnienie jako technik elektryk? Przykładowo w zakładach energetycznych, w przemyśle kolejowym, w nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu fotowoltaiki, w firmach zajmujących się produkcją maszyn i urządzeń elektrycznych lub podczas realizacji instalacji budowlanych. Spektrum możliwości jest naprawdę szerokie 😊 Przykładowo na terenie Niemiec technik elektryk może liczyć na wynagrodzenie w granicach nawet 3000 euro netto


Technik chłodnictwa i klimatyzacji - Sprawdź ofertę

To nasza druga propozycja dla osób szukających swojej ścieżki zawodowej. Jest to stosunkowo nowy zawód, który ze względu na szerokie zapotrzebowanie został wprowadzony do klasyfikacji szkolnictwa zawodowego w 2014 roku. Technik chłodnictwa i klimatyzacji zdobywa kwalifikacje do instalacji, obsługi i modernizacji urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych zarówno w budynkach przemysłowych jak również w budynkach mieszkalnych lub transporcie. Technik chłodnictwa i klimatyzacji podczas nauki nabywa umiejętności z zakresu montażu i instalacji sprężarek, termostatów, agregatów i izolacji termicznych. Potrafi programować urządzenia chłodnicze lub klimatyzacyjne, zna się na montażu połączeń i układach hydraulicznych i pneumatycznych. Po kształceniu technik z pewnością znajdzie pracę w firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i naprawą klimatyzacji, wentylacji i urządzeń chłodniczych. Dodatkowo może liczyć na zatrudnienie w firmach, które monitorują stan techniczny instalacji i przeprowadzają ich konserwację. Zarobki na jakie może liczyć fachowiec w tej dziedzinie to około 2800 euro netto, biorąc pod uwagę zatrudnienie na terenie Niemiec.

Technik budownictwa - 

Kolejny intratny kierunek. W Polsce i w Europie odnotować można wzrost inwestycji budowlanych i projektów związanych z infrastrukturą. Powstaje wiele dróg, nieruchomości, sklepów, szkół, stadionów, mostów. Wszelkie przedsięwzięcia wymagają specjalistycznego nadzoru, a wykwalifikowanych pracowników stale brakuje. Po ukończeniu nauki można założyć własną działalność gospodarczą oferującą usługi budowlane lub wykończeniowe lub zatrudnić się w firmie budowlanej. Po ukończeniu szkoły można rozważać również stanowiska, które nie wiążą się z pracą fizyczną i poszukać zatrudnienia w biurach projektowych, składach materiałów budowlanych lub w administracji państwowej. Aktualnie specjalista technik budownictwa pracujący na terenie Niemiec może liczyć na zarobki w granicach 2700 euro netto.

Technik mechatronik - 

Ciężko wyobrazić sobie naszą rzeczywistość bez urządzeń RTV/AGD takich jak pralki, komputery, samochody lub teraz nawet drony. Wszystkie urządzenia swoje sprawne funkcjonowanie mogą zawdzięczyć właśnie specjalistom z zakresu mechatroniki. Specjaliści z tej dziedziny są odpowiedzialni za tworzenie układów mechatronicznych przykładowo w przemyśle samochodowym, elektromaszynowym, lotniczym. Technik mechatronik odpowiada za wzbogacanie różnego rodzaju mechanizmów, dlatego jest dziedziną nauki rozwijającą się bardzo prężnie. Z pewnością technik mechatronik to również czołówka najbardziej pożądanych i najlepiej opłacanych specjalistów. W zależności od zadań jest w stanie zarobić od 2700 euro netto do nawet 3500 euro netto pracując na terenie Niemiec.

 

Autor:

Angelika Selwuch

HR Specialist w MOTEKO.PL