12/03/2021

Rozmowa kwalifikacyjna on-line

Czeka mnie rozmowa kwalifikacyjna, która będzie przeprowadzona przez Internet. Na co powinienem zwrócić uwagę w trakcie takiej rozmowy. Czym ona różni się od standardowej?

Rozmowa rekrutacyjna prowadzona online zyskuje coraz częściej na popularności - szczególnie w sytuacjach, w których kandydata od firmy, która go zatrudnia, dzieli spora ilość kilometrów. Taka rozmowa zaoszczędza obu stronom czas i przyspiesza podejmowanie decyzji rekrutacyjnych.
Warto pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna przez jakikolwiek komunikator jest takim samym spotkaniem rekrutacyjnym jak spotkanie bezpośrednie twarzą w twarz. Osoba rekrutująca może zadać nam takie same pytania, jakie zadałaby, gdyby kandydat siedział fizycznie na wprost niej. W trakcie takiej wideorozmowy można również zadać kandydatowi zadanie do wykonania - wystarczy o nim powiedzieć lub wysłać je mailem i poprosić kandydata o jego rozwiązanie ,,na oczach" osoby rekrutującej.

Na co warto zwrócić uwagę:

  1. Termin i miejsce spotkania - zazwyczaj rozmowa odbywać będzie się w godzinach pracy firmy. Jeśli jednak rekrutuje nas firma z zagranicy, z innej strefy czasowej upewnijmy się, która godzina będzie optymalna dla obu stron Najczęściej rozmowy będziemy prowadzić z domu wybierzmy też taki termin, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał lub wyznaczmy do tego pokój, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Pamiętajmy o tym, że podczas wideokonferencji osoba rozmawiająca z nami widzi nie tylko nas, ale również to, co jest dookoła nas. Dlatego należy tak ustawić kamerę, by poza nami nie było w zasadzie widać nic - najlepszym wyborem jest po prostu usiąść na tle gładkiej, jasnej ściany. 
  2. Ubiór - Rozmowa on-line to taka sama rozmowa rekrutacyjna jak każda inna - należy zadbać o biznesowy strój. Jednym słowem tak, jakbyśmy byli na rozmowie twarzą w twarz. 
  3. Jakość połączenia - upewnij się, że jakość połączenia będzie silna. Nic tak nie przeszkadza w rozmowie jak zerwane połączenie. To może wpłynąć na odbiór rekrutera a tym samym jego ocenę. Podczas wideokonferencji nie przełączaj też widoku swojego rozmówcy na pełny ekran - lepiej móc jednocześnie widzieć siebie podczas spotkania i w razie czego korygować swoją postawę. 
  4. Pytania rekrutacyjne - pytania podczas wideokonferencji są takie same jak podczas zwykłego spotkania twarzą w twarz. Zawsze możesz sobie pomóc - obok laptopa możesz położyć swoje CV oraz notatkę, na której w punktach umieścisz to, co chciałbyś przekazać rozmówcy. 
  5. Przed rozmową - wyłącz lub wycisz telefon komórkowy, uprzedź członków rodziny, osoby mieszkające z Tobą, że masz rozmowę kwalifikacyjną i nie powinni wchodzić do pokoju, dobrze się przygotuj i wycisz, żebyś mógł jak najlepiej się zaprezentować.