06/05/2021

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest i jak się przygotować?

Etap poszukiwania pracy to trudny czas zarówno dla tych, którzy dopiero co zakończyli swoją edukację, jak również i dla tych, którzy z jakiś powodów decydują się na zmianę swojego miejsca pracy. Większość z nas wysyła mnóstwo CV (łac. curriculum vitae) i wytrwale czeka na odpowiedź ze stron potencjalnych pracodawców. Zastanówmy się co w sytuacji, w której już uzyskamy odpowiedź i zostaniemy zaproszeni na pierwszą oficjalną rozmowę w sprawie pracy. Tego typu spotkanie z pracodawcą to zwykle nic innego niż rozmowa kwalifikacyjna. Czym tak naprawdę jest właśnie spotkanie/rozmowa kwalifikacyjna? I jak powinieneś się do niej przygotować?


Czym jest i jakie ma znaczenie rozmowa kwalifikacyjna?

Poruszając kwestię rozmów kwalifikacyjnych należy na wstępie wyjaśnić czym jest w założeniu ów rozmowa i na czym ona tak naprawdę polega. To nic innego jak jeden z etapów poprzedzających proces zatrudnienia, w ramach którego pracownik ma możliwość uzyskania informacji co do potencjalnego miejsca świadczenia pracy, panujących warunków pracy i wynagradzania oraz zwyczajów panujących w danej organizacji. Pracodawca natomiast ma możliwość dokonać względnej oceny pracownika, zwłaszcza pod kątem tego czy dana osoba jest odpowiednia na dane stanowisko, czy spełnia warunki dla wykonywania określonych zadań oraz jaki wkład może nieść za sobą zatrudnienie tej właśnie osoby w przedsiębiorstwie. W praktyce jednak istotne jest to z punktu widzenia pracownika, aby wiedzieć jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już twój mały sukces świadczący o tym, że pracodawca jest zainteresowany twoją osobą i chce poświęcić ci swój cenny czas dla przybliżenia oferty zatrudnienia.

Każdy z nas musi mieć na uwadze, że jednym z głównych powodów niepowodzeń tego typu rozmów nie jest brak kwalifikacji, czy odpowiedniego poziomu wykształcenia, lecz brak umiejętności przedstawienia/sprzedania samego siebie drugiej osobie (w tym przypadku pracodawcy). Niezależnie jednak od tego czy rozmowa będzie miała mniej lub bardziej oficjalny charakter ważne są twoje umiejętności nawiązywania kontaktów, ich podtrzymywania oraz budowania zaufania podczas rozmowy z drugim człowiekiem.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Tak jak już wyżej wspomniałem odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej musimy uznać za kwestię priorytetową. Oto kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać przed jak i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Po pierwsze rozluźnij się! Stres do niczego dobrego nie prowadzi… zrób to co lubisz! Przed spotkaniem przeczytaj fajną książkę, wyjdź na spacer czy też posłuchaj swoich ulubionych kawałków. Nie zapomnij również odpowiednio zadbać o swój wizerunek, nie zawsze musisz być ubrany/a w garnitur, czy elegancką garsonkę, czasami wystarczy jedynie schludna koszula i dobrze dobrane spodnie. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą zadbane włosy i dłonie, większość pracodawców zwraca na to uwagę.
Jeśli zdarza ci się spóźniać, zaprzyjaźnij się z zegarkiem. Każdy pracodawca ceni sobie punktualność, jeśli nie spóźniasz się na spotkania, to może nie spóźnisz się do pracy.

Dobrze ci radzę wyjdź odpowiednio wcześnie z domu, sprawdź połączenia komunikacyjne oraz nie zapominaj, że wypadki chodzą po ludziach i nie wszystkie sytuacje jesteś w stanie przewidzieć.

Ponadto przed spotkaniem przejrzyj swoje CV, a najlepiej zabierz kopię ze sobą, rekruter na pewno będzie miał do ciebie kilka pytań odnośnie twoich kwalifikacji i osiągnieć. Warto zabrać ze sobą coś do pisania, zadawaj pytania – wykażesz w ten sposób zaangażowanie, odpowiadaj wyczerpująco na postawione pytania, nie zapomnij wyłączyć telefon i na koniec głowa do góry, uwierz w siebie i do dzieła.