22/04/2021

Rekrutacja wewnętrzna czy lepiej szukać nowych pracowników
Choć pozyskiwanie pracowników z zewnątrz, którzy w następstwie rekrutacji zasilają kadrę firmy, to najczęstsza praktyka, wiele firm stosuje również rekrutację wewnętrzną. Ma ona wiele zalet, choć wymaga od pracodawcy nieco więcej wysiłku.

Pracodawcy mają tendencję szukania pracowników na zewnątrz, a niekiedy nawet stosowania nie do końca uczciwych zasad (np. podkupowanie pracowników zatrudnionych gdzie indziej). Często zapominają o „perełkach”, które mają pod własnymi skrzydłami. Czasami wystarczy nieco doszkolić pracownika, dać mu więcej motywacji w postaci awansu lub rozszerzenia kompetencji, by ten „rozkwitł” na nowo i zapewnił pracodawcy oczekiwane profity.

Zalety i wady
Rekrutacja wewnętrzna ma wiele zalet, bo jest prostsza w przeprowadzeniu, tańsza, mniej czasochłonna, obarczona mniejszym ryzykiem i odbywa się „wśród swoich”. Z drugiej jednak strony nie jest ona jednak pozbawiona wad. Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z emocjami – ponieważ odbywa się wśród osób, które znamy, kandydaci mogą odczuwać lęk przed porażką, wyśmianiem lub obawiają się przegranej z kolegą z biurka obok, który również stara się o zmianę stanowiska.

Motywacja dla pracownika
Nie da się jednak ukryć, że rekrutacja wewnętrzna to dodatkowa motywacja dla pracowników. Pracodawca pokazuje, że w przedsiębiorstwie jest możliwość zmiany, przekwalifikowania się. To dodatkowa oferta poza możliwością klasycznego awansu (choć często też zmiana stanowiska wiąże się z awansem). Pracownicy otrzymują możliwość szerszej perspektywy zawodowej, dodatkowy bodziec do starania się o zmiany w dotychczasowej karierze zawodowej. W zależności od formy, rekrutacja wewnętrzna wprowadza również elementy grywalizacji. Pracownicy mogą konkurować ze sobą o dane stanowisko pracy.

Zadanie dla działu kadr
Za przeprowadzenie rekrutacji wewnętrznej w firmie odpowiedzialny jest dział human resources. Przygotowywany jest odpowiedni formularz aplikacyjny i przeprowadzane są rozmowy kwalifikacyjne. W gruncie rzeczy pod względem formalnym rekrutacja wewnętrzna niewiele różni się od zewnętrznej. Ułatwieniem jest to, że zarówno rekrutujący jak i rekrutowany znają się. Zatem atmosfera podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej przebiega zazwyczaj w luźniejszej (choć nie znaczy, że w nieformalnej) atmosferze. Rekruter wie, z jakim pracownikiem ma do czynienia, zna jego kompetencje i możliwości. Łatwiej mu zatem ocenić, czy dany kandydat sprawdzi się na nowym stanowisku. Dla samego kandydata zaś rekrutacja wewnętrzna wiąże się z niższym poziomem stresu. Jest także praktycznie pozbawiona ryzyka – nie uda się, zachowam stanowisko pracy i nie muszę z niego rezygnować. Uda się – płynnie przejdę do innego działu.