29/04/2021

Pytania, jakie warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

W rozmowie kwalifikacyjnej uczestniczą dwie strony – osoba prowadząca rekrutację oraz kandydat. Jest ona również szansą dla kandydata, aby jak najwięcej się dowiedzieć o potencjalnym pracodawcy. Zatem o co zapytać na spotkaniu?Powody rekrutacji
Zazwyczaj powodem, dla których pracodawca rozpoczyna proces rekrutacji jest rozwój organizacji, poszerzenie struktur firmy lub też zmiany w organizacji. W takich przypadkach kandydat może być spokojny o swój rozwój, bowiem firma taka daje perspektywy na długofalową współpracę.
Zdarzają się sytuacje kiedy sami pracownicy decydują się na zakończenie współpracy z danym pracodawcą np. z powodu otrzymania ciekawszej oferty. W takiej sytuacji firma zobligowana jest do uzupełnienia składu personalnego zespołu. Informacja uzyskana od pracodawcy może nam dużo powiedzieć nie tylko o samej firmie, ale również pierwszych wyzwaniach, które mogą nas spotkać w pracy.

Stanowisko i zakres obowiązków
Zanim zdecydujemy się na podjęcie współpracy z nowym pracodawcą, dowiedzmy się, czego on tak naprawdę od nas oczekuje. Organizacje różnią się między sobą nie tylko sposobem zarządzania, strukturą i polityką firmy. Różnica dotyczy samego nazewnictwa stanowisk występujących w organizacji oraz podległości w strukturze. Sama nazwa stanowiska to jednak nie wszystko. Często się zdarza, że stanowisku w jednej firmie odpowiada zupełnie inny zakres zadań w drugiej. Warto wnikliwe dopytać jaką nazwę będzie miało stanowisko i jaki dokładnie zakres zadań będzie powierzony pracownikowi.

Gotowość do podjęcia pracy
Zanim zapadnie ostateczna decyzja o rozpoczęciu współpracy, należy doprecyzować, od kiedy pracodawca oczekuje dostępności pracownika. Niekiedy sytuacja sprawia, że firma nie może pozwolić sobie na komfort czekania na odpowiedniego kandydata.
Zapytajmy o tę kwestię jeszcze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Taka wiedza jest istotna nie tylko dla nas, ale i dla potencjalnego pracodawcy – doprecyzujmy wzajemne oczekiwania, by uniknąć zaskoczenia.

Specyfika pracy
Stałe godziny czy elastyczny czas pracy? Codzienna obecność w biurze czy zdalne wykonywanie obowiązków? Częste wyjazdy służbowe czy praca stacjonarna? Wbrew pozorom, to kwestie interesujące każdego z kandydatów. Informacje odnośnie charakteru pracy pomogą nam ocenić czy oferowane zadania będą zgodne z naszym planem dnia i preferencjami.

Bonusy
Wynagrodzenie to tylko jeden z czynników determinujących zmianę pracodawcy. Czasem na pierwszym miejscu stawiamy rozwój przez zadania, jakie zostaną nam przydzielone, innym razem dodatkowe bonusy, jakie pracodawca przewiduje w ramach współpracy i świadczeń socjalnych. Pytanie o profity nie jest nietaktowne, a jednocześnie pozwala dowiedzieć się więcej – na przykład które z nich są dostępne od zaraz, a które po zakończeniu okresu próbnego. Oceńmy również, czy spełniają nasze oczekiwania.

Rozmowa kwalifikacyjna to czas dla obu stron, by lepiej poznać siebie oraz wzajemne oczekiwania. W dzisiejszych czasach rozmowa to spotkanie biznesowe obu stron, które może zakończyć się sukcesem w postaci otrzymania propozycji współpracy. Może również okazać się, że organizacja, z którą wiązaliśmy duże nadzieje, po bliższym poznaniu nie jest dla nas odpowiednim miejscem. Warto pytać i zbierać jak najwięcej informacji, bowiem to one pomogą nam podjąć właściwe decyzje.