18/05/2020

Przebranżowienie – praktyczne porady

W tym artykule podpowiemy Wam jak rozpoznać, że nadszedł czas na zmianę branży oraz jakie kroki podjąć w celu modyfikacji swojej ścieżki zawodowej. Zmiana branży lub stanowiska pracy to zagadnienia, które na pozór mogą generować uczucie strachu. Dlaczego tak się dzieje? Nowe zatrudnienie zawsze wiąże się z czymś nieznanym. Zapewniamy Was jednak, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu reorganizacja życia zawodowego może przebiec harmonijnie.

 

Kiedy zmienić branżę?

Przekwalifikowanie zawodowe to z pewnością duża zmiana. Jak zatem rozpoznać, że naszedł już czas na rozpoczęcie nowego zawodowego rozdziału?

Pierwszym sygnałem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to znużenie i brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Nie chodzi tutaj o zwyczajny brak chęci do porannego wstawania, nierozwiązane konflikty ze współpracownikami lub z szefem.

Swoje obowiązki wykonujesz dokładnie, może nawet otrzymałeś podwyżkę, ale mimo wszystko nie odczuwasz radości z wykonanej pracy. 

Kolejnym powodem są często Twoje nowe zainteresowania i umiejętności. Być może odbywasz dodatkowe interesujące kursy, poszerzasz swoją wiedzę w nowym obszarze i czujesz, że jest Ci bliski. Wówczas również warto przeanalizować zatrudnienie w innej branży powiązanej z Twoją pasją. Nie ma przecież niczego przyjemniejszego, niż robienie tego co daje nam realną radość😉

Trzecim powodem jest często brak możliwości rozwoju w konkretnym obszarze. Czasami pracownik dochodzi do punktu, w którym zdobył już wszelkie możliwe umiejętności i nie widzi na horyzoncie perspektywy dokształcania, lub stracił jakiekolwiek chęci ku nabywaniu nowej wiedzy.

Ostatnim, istotnym powodem może być znaczące przetransformowanie rynku pracy. Z biegiem lat zdarza się tak, że nasze wykształcenie i kwalifikacje nie odpowiadają na potrzeby pracodawców, w tym momencie również warto przeanalizować podjęcie istotnych zmian zawodowych.


Jakie kroki podjąć, żeby się przebranżowić?

 

1.    Postaw na rozbudowanie kwalifikacji

Zmianę branży należy rozpocząć od zdobycia odpowiedniej wiedzy. Pracodawca może nie zaprosić Cię na rozmową kwalifikacyjną, jeżeli Twoje umiejętności nie są podparte żadnym certyfikatem. W sieci możesz znaleźć wiele przydatnych platform, dzięki którym zrealizujesz kursy online. Ze swojej strony możemy polecić serwis Infolia oraz Udemy. Wiele kursów jest dostępnych w języku polskim, kończą się certyfikatem i można je zdobyć w naprawdę korzystnych cenach. Oprócz tego warto również skorzystać ze stacjonarnej formy nauki takiej jak studia podyplomowe.

 

2.   Nie rezygnuj z obecnej pracy.

Mimo, że perspektywa nagłej zmiany zatrudnienia może wydawać się ciekawa, to nie radzimy korzystania z tego rozwiązania pochopnie. Mówi się, że najlepiej szukać nowej pracy jeszcze podczas obecnego zatrudnienia. Obecna praca zapewni Ci zaplecze finansowe, dzięki temu nie będziesz musiał szukać pracy ze względu na presję ekonomiczną.

 

3.   Dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby.

Zastanów się nad tym, jakie są Twoje realne potrzeby co do wykonywanej profesji. Najlepiej sporządź je w formie listy, którą w późniejszym czasie będziesz mógł modyfikować. Czego oczekujesz od pracy w nowej branży? Czy chcesz pracować z domu, czy jednak przestrzeń biurowa i kontakt z współpracownikami są dla Ciebie istotniejsze? A może uwielbiasz pracować z ludźmi i nie chcesz już pracować przed ekranem komputera? Dobranie branży do preferencji to kwestia bardzo indywidualna. Warto jednak skonkretyzować swoje oczekiwania, co ułatwi przyszłe poszukiwania.

 

4.   Porozmawiaj z osobami, które pracują w branży i zorganizuj praktyki.

Przed podjęciem decyzji o zmianie branży warto wcześniej przetestować wymarzony zawód. Organizując praktyki lub wolontariat będziesz mógł zorientować się na ile nowe obowiązki Cię satysfakcjonują, nie tracąc przy tym obecnego źródła dochodu. Kolejnym dobrym sposobem na poznanie branży jest wymiana doświadczeń ze znajomymi. Jeżeli nie znasz osób, które mogłoby Ci pomóc polecamy skorzystanie z grup branżowych na Facebooku, na których użytkownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Świetnym źródłem informacji stał się również LinkedIn, który poświęcony jest w całości nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

 

5.   Wybierz zawód przyszłości.

Przed zmianą profesji warto również przeanalizować, które zawody stanowią dobrą perspektywę na przyszłość. Rynek pracy jest płynny, następuje proces automatyzacji. Wiele zawodów w przeciągu 10 najbliższych lat nie będzie już poszukiwanych. Według raportu ,, Pracownik przyszłości’’ opracowanego przez infuture institute we współpracy z Samsung Polska w najbliższej dekadzie rynek pracy skupi się na kompetencjach miękkich, które w dobie sztucznej inteligencji zrewidują charakter pracy. Dostęp do raportu znajdziecie tutaj.

 

Nie zapominaj, że życie stanowi proces i ciągłą zmianę. Dobry plan na zmianę branży i jego konsekwentna realizacja, z pewnością przybliży Cię do upragnionego celu 😊Życzymy Powodzenia! 😊


Autor:

Angelika Selwuch

HR Specialist

MOTEKO