17/11/2021

Praca za granicą a zakwaterowanie - na co zwrócić uwagę?

Praca za granicą a zakwaterowanie

 

Badania wskazują, że zainteresowanie wyjazdem zagranicznym wśród Polaków nie maleje. Obecna sytuacja gospodarcza skłania wielu pracowników do podjęcia decyzji związanej ze zmianą rynku pracy. Według informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny oficjalny odczyt inflacji w Polsce w październiku zbliżył się do 7%. Jednym ze sposobów zabezpieczenia kapitału może być gromadzenie środków w innej walucie. Może właśnie teraz jest dobry moment, żeby rozważyć swój pierwszy zagraniczny wyjazd zarobkowy?

Sprawdź jakie oferty przygotowali nasi pracodawcy tutaj.


Pierwszy zagraniczny wyjazd do pracy, wiąże się z dużym stresem i koniecznością wypełnienia szeregu formalności. Jedną z pierwszych kwestii, o której muszą myśleć pracownicy jest znalezienie odpowiedniego lokum. Jest kilka możliwości, z których możesz skorzystać. Szukać samodzielnie? Zgłosić się do pracodawcy? A może skorzystać z pomocy agencji pracy? Rozważmy, która z opcji będzie dla Ciebie najlepsza.

 

Samodzielne szukanie mieszkania za granicą - czy to ma sens?

Znajdując się w całkowicie nowej sytuacji  życiowej, w nieznanym środowisku i bez znajomości, samodzielne znalezienie mieszkania może wygenerować dużo stresu. Czy właściciel lokum mnie nie oszuka? Czy dopełnię wszystkich formalności we właściwy sposób?


Jest to jednak najkorzystniejsze rozwiązanie, jeśli dobrze znasz język kraju, w którym podejmujesz pracę, masz wsparcie osób na miejscu lub po prostu posiadasz doświadczenie w zagranicznym poszukiwaniu kwater. Wybierając tę drogę masz możliwość negocjacji ceny z wynajmującym, czynsz nie jest potrącany z Twojej wypłaty automatycznie, a przede wszystkim – posiadasz całkowitą swobodę wyboru mieszkania.


Masz dwie standardowe opcje do wyboru – biuro nieruchomości lub wynajem bezpośrednio od właściciela. Decydując się na wsparcie biura nieruchomości, poczytaj internetowe opinie na ich temat. Staraj się korzystać z lokalnych wyszukiwarek, zmniejsza to prawdopodobieństwo oszustwa.

 

Potrzebuję wsparcia w znalezieniu mieszkania, co teraz?

Są dwie możliwości - wynajem mieszkania z pomocą pracodawcy lub skorzystanie ze wsparcia agencji pracy. W obu przypadkach część Twojej pensji zostanie potrącona na poczet kosztów związanych z wynajmem mieszkania. Pamiętaj, że opłata pobierana jest dopiero po Twoim przybyciu na miejsce zakwaterowania. Unikaj sytuacji, w których jesteś proszony o pokrycie kosztów wynajmu z góry.

Wybór jednej z dwóch powyższych opcji ma szereg zalet. Niewątpliwie należą do nich konkurencyjność cenowa, bliskość miejsca pracy oraz względnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Poza tym po przyjeździe do miejsca przeznaczenia, mieszkanie już na Ciebie czeka. Nie musisz poświęcać dodatkowych kilku dni na znalezienie lokum, a tym samym unikasz związanych z tym opłat, a pracodawcy jak i agencje pracy dysponują sprawdzoną przez nich bazą noclegową.

 

Jak nie dać się oszukać podczas szukania zakwaterowania?

·    Sprawdź opinie na temat pracodawcy lub agencji w Internecie. Jeśli zdążyłeś poznać już swoich współpracowników lub masz znajomych, który pracują w danym mieście już jakiś czas – zasięgnij również ich opinii.

·     Negocjuj – może w tej samej cenie znajdziesz mieszkanie o wyższym standardzie?

·    Nie kupuj kota w worku – pamiętaj, żeby przed podpisaniem umowy najmu zobaczyć mieszkanie. Niestety nadal spotykamy się z rażącymi różnicami pomiędzy zdjęciami a stanem rzeczywistym.

·   Nie dokonuj wpłat z dużym wyprzedzeniem. Długookresowa płatność z góry może spowodować, że pracodawca lub agencja przestanie utrzymywać spodziewany standard mieszkania.

 

Przekonaj się już teraz, którzy z naszych pracodawców mogą Ci zaoferować zatrudnienie z zapewnionym zakwaterowaniem.