04/06/2021

Praca na wakacje - za granicą i w Polsce

Powoli zbliżamy się do sezonu rozpoczynającego masowe poszukiwania pracy na wakacje (głównie przez osoby młode - uczniów i studentów). Jeżeli chcemy znaleźć dobrą ofertę pracy na wakacje to zdecydowanie musimy rozpocząć intensywne poszukiwania już teraz.

Zapewne wiele osób szukających pracy sezonowej ma już doświadczenie w tym zakresie i wie na co uważać i jakich pracodawców omijać, z jakich agencji pośrednictwa lepiej nie korzysta itp. Jednak część osób prawdopodobnie będzie szukać pracy na okres wakacji po raz pierwszy w życiu.

Podstawowymi decyzjami jakie trzeba podjąć jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań pracy jest między innymi wybór miejsca pracy - warto się zastanowić, czy zależy nam bardziej na pracy w kraju czy za granicą. Co jest dla nas najważniejsze - pensja, zwiedzanie świata, rodzaj pracy i samorealizacja itp.? Czy może to być praca fizyczna, czy jednak bardziej odpowiada nam praca umysłowa? - Warto mieć świadomość, że w przypadku pracy sezonowej na wakacje dominują głównie oferty pracy fizycznej, przy czym nie znaczy to, że pracy umysłowej w cale nie ma. Powinniśmy też zadać sobie podstawowe pytanie o cel podejmowania takiej pracy - czy bardziej liczy się dla nas możliwość spędzenia wakacji w ciekawym miejscu, czy też jednak liczą się przede wszystkim pieniądze.

Jeśli chodzi o sezonową pracę fizyczną to najwięcej ofert pojawia się w branży rolniczej, sadowniczej - czyli jest to prosta praca fizyczna polegająca zwykle na zbieraniu owoców i warzyw itp. Sporo ofert pojawia się również w branży turystycznej. Hotele, pensjonaty, biura podróży, restauracje, ogólnie wszelakiej maści gastronomie i ośrodki turystyczne na sezon wakacyjny potrzebują często dodatkowych pracowników. Największe zapotrzebowanie zwykle dotyczy takich zawodów jak kelner, sprzątaczka itp. Jeśli mamy już jakiekolwiek doświadczeni w takim zawodzie, to ze znalezieniem pracy nie powinno być problemu. Czasem też zdarza się oferta pracy jako recepcjonista w hotelu - przy czym tu zwykle wymagana jest dobra znajomość języka, a najlepiej kilku języków obcych. Angielski to absolutna podstawa i jego znajomość nie jest już szczególny atutem na rynku pracy.

Gdzie szukać ofert pracy sezonowej na wakacje?

Jak chyba każdy wie, na rynku funkcjonuje cała masa agencji pośredniczących i załatwiających za nas większość formalności, włącznie ze znalezieniem samej pracy. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanier to bardzo ważne by sprawdzić ją jak długo działa, jakie ma opinie w internecie itp. Raczej należy omijać też agencje, które powstały niedawno i nic o nich nie wiadomo.

Szukanie pracy za granicą lub w Polsce na własną rękę

Najwygodniejszą, ale jednocześnie dosyć ryzykowną formą szukania pracy jest Internet. W sieci możemy znaleźć olbrzymia ilość ogłoszeń oraz portali publikujących oferty pracy. Jednak przed podjęciem decyzji uczulamy na dokładne sprawdzenie dokąd się jedzie, co się będzie robić, ile zarabiać i kto tą pracę oferuje.

Najlepszą, najpewniejszą i najbezpieczniejszą formą szukania pracy jest jej poszukiwanie z polecenia, przez znajomych - ktoś gdzieś kiedyś pracował u kogoś, może nam polecić danego pracodawcę, bądź również może nas polecić określonemu pracodawcy.

Pewną i bezpieczną metodą na znalezienie pracy są też różnego rodzaju programy uczelniane dla studentów.

Programy Work and Travel

Istnieje jeszcze opcja skorzystania programów typu Work and Travel. Jednak w tym przypadku należy sprawdzić wiarygodność pośrednika. Dobrym rozwiązaniem jest szukanie pracy z pomocą znajomej osoby, bądź wyjazd do kogoś, kogo dobrze znamy. Warto poradzić się osób, które mieszkają za granicą na stałe, czy nawet czasowo i będą w stanie nam pomóc w znalezieniu pracy i załatwieniu formalności. W tym przypadku musimy się sami utrzymać jak i załatwiać wszelkie formalności. Korzystając z oferty agencji pracy nie musimy się martwić praktycznie o nic, gdyż wspierają swoich pracowników w załatwieniu wszelkich kwestii, jak na przykład organizacją zakwaterowania na miejscu.

Jeśli ktoś ma taką możliwość i może liczyć na wsparcie osoby znajdującej się na miejscu to warto z tego skorzystać. Z kolei po wakacjach już po powrocie do domu jak najbardziej warto podtrzymać jakiś kontakt z naszym zagranicznym pracodawcą, bowiem może nam się to w przyszłości przydać.