30/06/2020

Pierwsze dni w nowej pracy – porady

Pierwsze dni w nowej pracy to jeden z najbardziej istotnych momentów kariery każdego pracownika. To również jedne z najważniejszych dni w pracy, to właśnie od nich zależy wrażenie, które będzie rzutować na naszą dalszą współpracę. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób stosownie się do nich przygotować i jaki plan działania obrać, aby rozpocząć nową pracę z przytupem.

 

Dbaj o punktualność

Warto, abyś pojawił się w pracy co najmniej 15 minut przed umówionym czasem. Jeżeli wcześniej nie dojeżdżałeś w dane miejsce lub dokładnie nie znasz trasy proponujemy przetestować ją wcześniej, najlepiej w godzinach szczytu. To pozwoli Ci na zniwelowanie napięcia i stresu, dzięki punktualnemu przybyciu unikniesz porannego pośpiechu w drodze do pracy i rozpoczniesz nowy dzień z wewnętrznym spokojem.

 

Poznaj dress code

Warto, abyś odpowiednio wcześnie dowiedział się jaki dress code panuje w firmie. Najlepiej zapytać o to osobę z działu HR, która powinna na początku pracy poinformować się o pracowniczych prawach i obowiązkach, które nie są zapisane w regulaminie pracy. Warto zadbać o schludny i profesjonalny ubiór. Postaw na klasyczne i sprawdzone rozwiązania. To nie czas na testowanie niesztampowych rozwiązań modowych, dlatego zbyt odważną stylizację warto zostawić na wieczór ze znajomymi.

 

Przygotuj krótką autoprezentację

Podczas pierwszych dni pracy poznajemy wiele nowych osób, którym wypada się przedstawić. Ze względu na to, że pierwsze dni mogą być stresujące nie warto testować swoich zdolności oratorskich ad hoc. Przygotuj zatem krótką prezentację swojej osoby, wyjaśnij kim jesteś, czym zajmowałeś się wcześniej, jakie obecnie stanowisko obejmujesz. Posiadając w głowie obraz tego co chcemy przekazać, zawsze pamiętajmy, aby dostosować autoprezentację do rozmówcy i sytuacji. Zadbaj o to, żeby Twoja prezentacja była skondensowana i treściwa, nie chodzi nam przecież o znudzenie swojego rozmówcy długim monologiem 😊

 

Zadbaj o relaks i odpoczynek

Jest to szczególnie istotne, aby zadbać o swój odpoczynek i komfort zarówno przed pracą, jak również w jej trakcie. Zadbaj o higienę snu (minimum 7-8 h dziennie), regularnie i zdrowo się odżywiaj, po pracy oddawaj się ulubionemu hobby. Dzięki temu każdego dnia wkroczysz do biura naładowany pozytywną energią, co będą odczuwać Twoi współpracownicy. W trakcie pracy staraj się robić sobie regularne, krótkie przerwy. Niedługą pauzę możesz również efektywnie wykorzystać na nawiązanie nowych relacji w biurowej przestrzeni 😊

 

Uśmiechaj się

Nie powinno być stwierdzeniem odkrywczym, że ludzie chętniej otaczają się osobami szczęśliwymi, które często się uśmiechają. Uśmiech to ważny element dobrego pierwszego wrażenia, dlatego uśmiechaj się jak najczęściej. Pamiętaj jednak, żeby robić to w zgodzie ze sobą, nie chodzi o to żeby wypaść sztucznie lub naiwnie.

 

Przygotuj zestaw pytań

Zdaniem wielu ekspertów najbardziej ceniona w pracy jest postawa proaktywna. W tym miejscu nie warto poddać się pokusie, aby pasywnie przyjmować to co się dookoła nas dzieje, tylko dlatego, że nie wypełniamy jeszcze swoich tradycyjnych obowiązków. Z tego względu w pierwszych dniach pracy, gdy masz już wystarczającą wiedzę o funkcjonowaniu firmy, przygotuj listę pytań, które w realny sposób usprawnią Twoją pracę. Przykładowo pytania mogą dotyczyć dotychczasowej wiedzy, którą uzyskałeś w ramach szkoleń wstępnych. Pozwoli Ci na to jej sprawne usystematyzowanie oraz wykazanie zaangażowania już od pierwszych dni współpracy.

 

Idź na firmowy lunch

Jeżeli współpracownicy zaproponują Ci wyjście na lunch koniecznie skorzystaj z ich propozycji. To dobra szansa, aby w nieformalny sposób się zintegrować i poznać firmę ,,od środka’’. To również świetna okazja do obserwacji pracowników i wybrania kilku sprzymierzeńców. Dzięki dobrym relacjom z kilkoma zaufanymi współpracownikami będziesz wiedział do kogo w przyszłości zwrócić się o pomoc. Przy wspólnym lunchu unikaj kontrowersyjnych tematów związanych z Twoimi poglądami politycznymi, relgijnymi – to nie jest odpowiedni czas na wygłaszanie swoich opinii. Zamiast tego podpytaj o obecne miejsce pracy, porozmawiaj o swojej ciekawej pasji.

 

Okaż swoją wdzięczność

Po przejściu przez poszczególne etapy pierwszych dni pracy podziękuj wszystkim osobom, które miały wkład w Twoją edukację. Pamiętaj, że nie wszystko zawsze musi iść idealnie po Twojej myśli, a błędy popełnione w pierwszych dniach pracy są nieuniknione. Daj sobie czas i przestrzeń na wdrożenie, analizuj swoje niedociągnięcia i wyciągaj wnioski na przyszłość.

 

Powodzenia! 😊


Autor: Angelika Selwuch - HR Specialist