24/01/2022

Operator wózka widłowego – co warto wiedzieć o jego pracy?

Jeśli interesują Cię oferty pracy na stanowisku operator wózka widłowego, to z pewnością zaciekawi Cię ten artykuł. To zachęcająca propozycja dla osób, które poszukują stabilnego zatrudnienia nie tylko na terenie Polski, ale również za granicą. Coraz więcej osób rozważa podjęcie pracy jako operator wózka widłowego. Nic dziwnego – zarobki z pewnością są kuszące. Chcesz poznać specyfikę tej pracy i dowiedzieć się, na czym polega? W tym poradniku przedstawiamy wymagania, jakie musi spełniać operator wózka widłowego. Przekonaj się, czy to praca dla Ciebie!

Na czym polega praca operatora wózka widłowego?

Operator wózka jezdniowego podnośnikowego to osoba, która zajmuje się obsługą przemysłowego sprzętu napędzanego benzyną, gazem lub prądem elektrycznym. Wózek służy przede wszystkim do podnoszenia przedmiotów, dlatego osoba sterująca zwykle ustawia widły, platformę oraz zabezpiecza ładunek, a następnie transportuje go z jednego miejsca w drugie. Pracując na stanowisku operatora wózka widłowego, czasem rozładowuje się również towary, a także przeprowadza ważenie czy inwentaryzację. Osoba posiadające uprawnienia do operowania wózkiem widłowym może pracować w magazynach, hurtowniach, marketach, fabrykach, firmach transportowych czy sektorze budowlanym. Wiele zależy też od kwalifikacji, umiejętności oraz doświadczenia w danej branży. Obowiązki operatora wózka różnią się w zależności od oferty. Natomiast często rekruterzy szukają osób, które będą wykonywać również obowiązki magazyniera. 

Jakie wymagania należy spełnić?

Przede wszystkim osoba rekrutująca na stanowisko operatora wózka widłowego musi być pełnoletnia oraz mieć przynajmniej wykształcenie podstawowe. Wymagania się więc zbyt wygórowane. Koniecznym wymogiem jest również posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Takimi przeciwwskazaniami mogą być np. problemy ze słuchem, poważne wady wzroku lub ograniczona sprawność psychoruchowa. Najważniejszą rzeczą jest jednak ukończenie kursu "operator wózka widłowego" UDT oraz zdanie egzaminu państwowego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Raz uzyskane uprawnienia są bezterminowe i często doceniane przez pracodawców, również poza granicami Polski.

Ile zarabia operator wózka widłowego – praca w Polsce i za granicą

Kwestia zarobków to często czynnik decydujący o podjęciu pracy na stanowisku operatora wózka widłowego. Jak więc wygląda wynagrodzenie? Zwykle utrzymuje się na poziomie średniej krajowej pensji, natomiast wiele zależy od doświadczenia i umiejętności. Operatorzy wózków często znajdują zatrudnienie poza granicami Polski, ze względu na większe zarobki. Na najlepsze stawki mogą liczyć osoby pracujące w branży motoryzacyjnej oraz elektrycznej. Wiele dużych firm obok stałego wynagrodzenia, oferuje dodatkowe premie, programy socjalne, benefity pozapłacowe, oraz darmowe kursy i szkolenia

Podsumowanie

Nie ma znaczenia, czy chcesz podjąć pracę na wózku widłowym świeżo po skończeniu szkoły technicznej, czy po latach pracy w zawodzie chcesz się przebranżowić. Po ukończeniu kursu na kierowcę wózka widłowego możesz rozglądać się za ofertami pracy i rozwijać karierę! Moteko to portal z ofertami pracy, który za cel stawia sobie dostarczanie celnych i skutecznych rozwiązań rekrutacyjnych. Znajdziesz tu oferty pracy zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Z naszą pomocą praca za granicą to żaden problem – proponujemy oferty, które pasują do Twoich oczekiwań i kwalifikacji. Jeśli interesuje Cię praca na wózku widłowym, to sprawdź oferty zatrudnienia na Moteko!