20/08/2020

Koronawirusowe zwyczaje i co po nich zostanie

W ramach aktualności przygotowaliśmy już dla Was szereg wpisów:

1) Praca w obliczu koronawirusa

2) Rynek pracy po pandemii

3) Sytuacja na rynkach pracy w Polsce, UE i USA


Jakie zwyczaje powstały w związku z pandemią?

  • Zauważa się, że coraz więcej pracodawców decyduje się na zmniejszanie powierzchni biurowej. Ci, którzy planowali zakup nowych, większych biur wstrzymali inwestycje. 
  • Wprowadzono szereg zmian w regulaminach pracy, często wprowadzono pracę zmianową w zakresie tego ilu pracowników jest w biurze jednocześnie
  • Część pracowników na stałe przeniosła się do pracy z domu.
  • Rekrutacja pracowników w zdecydowanej większości przeniosła się w tryb zdalny.
  • Konferencje, targi i inne odbywają się często także online.
  • Szkolenia, warsztaty i kursy przeniosły się do świata wirtualnego, podobnie jak studia podyplomowe.

A ile z tych zwyczajów pozostanie z nami po pandemii?


Zwyczaje po pandemii

Nie ma co do tego wątpliwości, że ze względu na kryzys gospodarczy, konieczna będzie redukcja kosztów. Jednym z kosztów są oczywiście wynagrodzenia, ale zwiększone bezrobocie raczej będzie miało przejściowy charakter (o czym pisaliśmy tutaj). Innym z kosztów, dość łatwych do redukcji, jest koszt biura, sprzętu, sal konferencyjnych, szkoleń...

To koszty, których redukcja jak najbardziej jest możliwa długofalowo.

Korzystając z pracy zdalnej istnieje szansa na redukcje kosztu, jakim jest najem. Przy dużych biurach ten koszt jest naprawdę znaczący. 

Jeśli chodzi o sprzęt, to oczywiście pracodawca powinien udostępnić sprzęt pracownikowi, jednak jak często pracownik zażąda nowego biurka, krzesła w swoim własnym domu? Może się okazać, że dysponuje już takim wyposażeniem i nie ma nic przeciwko, aby do niego dołożyć komputer od pracodawcy. To kwestia porozumienia między stronami.

Jeśli chodzi o obsługę biura to zmniejszy się też koszt eksploatacji takiego miejsca, począwszy od odpadów, wody, napojów, lunchy itp.

Powyższe ma szansę na stałe zmniejszyć koszty prowadzenia biznesu po pandemii. Warunkiem jest oczywiście współpraca pracownika z pracodawcą.


Autor: Michał Piechocki, MOTEKO.PL