09/04/2021

Jak znaleźć staż i praktyki na wakacje?

Obecnie studia są źródłem wiedzy, ale to doświadczenie decyduje o naszej przyszłej pozycji na rynku pracy. Można zdobyć je podczas wakacyjnych staży i praktyk, które znajdziemy za pośrednictwem urzędu pracy, biur karier, a także w fundacjach czy organizacjach międzynarodowych.


Dlaczego warto odbyć staż lub praktyki w wakacje?
Odbycie stażu lub praktyk podczas wakacji to przede wszystkim dobry sposób na zaznajomienie się z rynkiem pracy. Można zorientować się jak jest ukształtowany, jakich kandydatów szukają pracodawcy i co oferują. To także dobra okazja, aby sprawdzić, co faktycznie chcemy robić w życiu. Czy odpowiada nam praca w biurze, czy wolimy jednak zostać freelancerami.
Możemy także zaznajomić się z zasadami i metodami pracy, funkcjonowaniem firm lub instytucji czy chociażby obsługą narzędzi potrzebnych do wykonywania obowiązków (maszyn, programów, urządzeń biurowych).
Z drugiej strony, ukończony wakacyjny staż lub praktyki dobrze prezentują się w CV, co w oczach potencjalnego pracodawcy stawia nas w bardzo pozytywnym świetle. Zdajemy się być ludźmi z inicjatywą i chęcią zdobywania nowych doświadczeń, a także nie bojącymi się nowych wyzwań, a co najważniejsze - pracowitymi.

Jak zacząć poszukiwania stażu lub praktyk na wakacje?
Przede wszystkim należy zadać pytanie, jak sobie taki staż wyobrażamy: czy ma być związany z przedmiotem naszych studiów lub zainteresowań, a może z czymś zupełnie nowym, czego zawsze chcieliśmy spróbować.
  1. Po pierwsze trzeba przygotować CV tak, żeby wyglądało jak najbardziej profesjonalnie. Pomogą kreatory internetowe, które pozwalają dobrać odpowiednią czcionkę oraz rozmieścić poszczególne sekcje. 
  2. Jako pierwsze należy wpisać cele zawodowe. Ciekawie skonstruowany tekst pozwoli pracodawcy myśleć, że mimo braku doświadczenia mamy ogromne chęci podjęcia wyzwania i zdobycia cennych umiejętności. 
  3. Następnie należy napisać o kierunku, który studiujemy, nie wchodząc jednak zanadto w szczegóły. Jeśli zakończyliśmy edukację na szkole średniej, to ona powinna znaleźć się w sekcji "Edukacja". 
  4. Kolejnym punktem są konkursy, nagrody, wyróżnienia lub warsztaty, w których braliśmy udział. Oczywiście powinny dotyczyć branży, w której szukamy stażu lub praktyk na wakacje. 
  5. Na koniec pozostają zainteresowania. W pewnym sensie także powinny nawiązywać do przedmiotu praktyk, ale te niezwiązane mogą zaciekawić potencjalnego pracodawcę.

Gdzie szukać stażu lub praktyk na wakacje?
Kiedy już znajdziemy odpowiedni kierunek, należy odwiedzić biura lub strony internetowe instytucji, które oferują staże i praktyki na wakacje. Na pewno warto zainteresować się ofertą:
  • biur karier przy uniwersytetach, 
  • organizacji studenckich, 
  • miejscowego urzędu pracy, 
  • fundacji i stowarzyszeń, 
  • organizacji międzynarodowych. 

Kiedy zacząć szukać stażu lub praktyk na wakacje?
Oferty wakacyjnych staży i praktyk pojawiają się regularnie każdego roku. Najczęściej pierwsze ogłoszenia publikowane są pod koniec stycznia, ale rekrutacja może trwać nawet cały okres wiosenny.
Oczywiście wcześniej warto sprawdzać ogólną ofertę firm i instytucji pośredniczących, a także czytać jak najwięcej opinii, najlepiej praktykantów, którzy odbyli już swoje staże. To może pomóc w wyborze, ale też po części zagwarantować, że dana firma faktycznie pozwoli nabyć doświadczenie, a staż nie będzie czasem straconym.