13/08/2021

Jak znaleźć pracę po 50-tce? Gdzie zaleźć oferty pracy? Praca fizyczna, biurowa, bez języka lub za granicą?

Jeśli właśnie pomyślałeś, że to dla Ciebie nierealny scenariusz wiedz, że są coraz większe szanse na pracę dla osób po pięćdziesiątym roku życia.

Co najbardziej pomaga osobom z grupy 50+ w znalezieniu zatrudnienia to na pewno szerokie doświadczenie i wykształcenie. Warto to podkreślać na każdym kroku. W tych czasach osoby 50+ muszą być otwarte także na alternatywne formy zatrudnienia, np. praca na umowę o dzieło, praca tymczasowa, zlecenie lub leasingowanie pracownika. Dużo osób jednak boi się tych form zatrudnienia a przez to traci szansę na fajną pracę, która przecież może przynieść ogromną satysfakcję oraz korzyści materialne.

Jeśli podejmiemy decyzję zmiany pracy lub podjęcie nowej pracy to nie traćmy siły, jeśli proces szukania trwa dłużej niż tego oczekiwaliśmy. Warto powiadomić swoich znajomych o decyzji podjęcia pracy. Ostatnio bardzo pochwalaną formą pomocy w przygotowaniu do szukania pracy jest wizyta u doradcy zawodowego który pomoże w napisaniu poprawnego listu motywacyjnego i stworzenia CV lub prezentacji do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli mamy poprawną formę dokumentów to zaczynamy działać!

Najczęstszą formą szukania zatrudnienia są ogłoszenia pracy na znanych portalach internetowych jak Pracuj.pl, Infoludek, MOTEKO.PL lub OLX. Na portalach wstawiamy własne ogłoszenie lub profil oraz aplikujemy bezpośrednio na ogłoszenia Pracodawcy. Na stronach dużych firm warto zwrócić uwagę na sekcję „Kariera”. Tam można znaleźć oferty, które nie zawsze są publikowane na portalach internetowych. Inną formą szukania pracy jest rejestracja w Urzędzie pracy. Jeśli się zarejestrujemy jako osoby bezrobotne to można skorzystać z różnych form pomocy, np. szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych. W razie dopasowania oferty pracy z kandydatem, Urzędnik będzie się kontaktować i przedstawiać ofertę oraz poda dane kontaktowe do Pracodawcy.

Proces rekrutacyjny składa się z wielu etapów i warto się przygotować tak żeby rekruter nas zapamiętał.

  1. CV powinno być odpowiednio przystosowane pod każdą konkretną ofertę pracy 
  2. Przejrzyste i proste CV jest atutem, 
  3. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej / przećwicz rozmowę ze znajomym 
  4. Wzorowo zaprezentuj się pod wymagania stanowiska pracy 

Co zrobić jeśli przez dłuższy czas nie możemy znaleźć zatrudnienia? Przede wszystkim nie można czuć się gorszym i nie poddawać się. Trzeba traktować ten etap jako przejściową fazę. Można wziąć udział jako wolontariusz pracując nad projektami, które są inne od naszego doświadczenia zawodowego. Zyskujemy przez to nową wiedzę i nowe kontakty które kto wie, mogą pomóc nam w znalezieniu nowej pracy.