12/08/2020

Jak przygotować się do weryfikacji znajomości języka obcego?

Jeśli aplikowałeś na ofertę pracy wymagającą znajomości języka obcego, możemy być niemal pewni, że czeka nas weryfikacja poziomu jego znajomości. Jak się do niej przygotować? Czy takie przygotowanie w ogóle jest możliwe? Nie będziemy tutaj skupiać się na rozmowach kwalifikacyjnych w języku obcym - takich które wymagają zaawansowanej znajomości języka obcego, a bardziej na podstawach językowych wymaganych w rozmaitych ofertach pracy.

Zaczynając od początku, czyli od CV

Informacje, które zamieścimy na swoim życiorysie są informacjami kluczowymi. Jeśli nie posiadamy potwierdzenia poziomu znajomości języka w postaci świadectwa lub certyfikatu zawsze jest możliwość rozwiązania testu językowego online, który pomoże nam ocenić nasze kompetencje językowe. Jeśli jednak z różnych względów nie możemy lub też nie chcemy rozwiązywać testu, postarajmy się o obiektywną ocenę poziomu znajomości języka obcego. 

Zbyt niskie określenie kompetencji językowych może wykluczyć nas z udziału w dalszym procesie rekrutacji, zbyt wysokie natomiast spowodować, że przestaniemy być w oczach pracodawcy osobą wiarygodną, gdyż na CV zamieściliśmy informacje niezgodne z prawdą. Należy dołożyć więc wszelkich starań, aby poprawnie określić poziom znajomości języka obcego. 

Weryfikacja znajomości języka często odbywa się telefonicznie. Niewątpliwie problem w komunikacji mogą stanowić również zakłócenia na linii oraz brak możliwości zobaczenia naszego rozmówcy. Telefoniczna weryfikacja nie jest prowadzona jednak bez powodu. Można założyć, że jeśli jesteśmy w stanie porozumiewać się telefonicznie w języku obcym, również komunikacja face to face nie będzie stanowiła dla nas większego problemu. 

Wiedząc, że będziemy poddani telefonicznej weryfikacji poziomu znajomości języka obcego, przygotujmy sobie „ustronny” kąt. Ważne, aby podczas rozmowy nic nie rozpraszało naszej uwagi. Oczywiście jeśli to możliwe przypomnijmy sobie podstawowe słownictwo. Z pewnością złym pomysłem jest korzystanie podczas rozmowy z translatorów, słowników internetowych itp. Oprócz tego, że osoba po drugiej stronie słuchawki zapewne rozpozna z czym ma do czynienie, przeszkodzi nam to również w skupieniu i zebraniu myśli. 

Zazwyczaj osoba prowadząca weryfikację językową rozpocznie od pytań najprostszych

Przygotujmy odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące naszej osoby, np. jak się nazywasz, gdzie mieszkasz, ile masz lat. Możliwe również, że rekruter zada pytanie, w którym będziemy mieli pełne pole manewru jeśli chodzi o udzielenie odpowiedzi, np.: proszę coś o sobie opowiedzieć. Warto przygotować sobie krótką prezentację swojej osoby w języku obcym. Jeśli poziom znajomości języka obcego pozwala na dalszą rozmowę, niewątpliwie usłyszymy jeszcze kilka pytań. Mogą być to pytania dotyczące hobby, sposobów spędzania wolnego czasu czy też przyczyny poszukiwania nowej pracy, bądź też przyczyny aplikowania akurat na to stanowisko. 

Nie skupiajmy się na formach gramatycznych oraz pełnej poprawności. Jeśli dana oferta pracy wymagała podstawowej lub komunikatywnej znajomości języka obcego, zapewne pracodawca nie wymaga od nas na wstępie operowania poprawną angielszczyzną czy niemiecczyzną, a bardziej mówienia i rozumienia umożliwiającego komunikację w pracy. 

Warto również przed rozmową zapoznać się z podstawowym słownictwem branżowym. 

Z pewnością można stwierdzić, ze podczas takich rozmów stres jest złym doradcą. Zestresowani na pewno nie będziemy w stanie swobodnie zebrać myśli i odpowiadać na pytania. Zapewne też nie pokażemy swoich umiejętności z najlepszej strony. Jak unikać stresu? Przygotowanie się do rozmowy w języku obcym spowoduje, że poczujemy się pewniej, a tym samym rozładujemy nieco stres.

Powodzenia!!