22/04/2020

Jak będzie wyglądał rynek pracy po pandemii?

Pandemia koronawirusa wpłynęła na każdą gałąź gospodarki, w tym całkowicie przetransformowała rynek pracy. Ogromne zmiany w branży rekrutacyjnej widoczne są już kilka tygodni po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. W których branżach nadal powinno się utrzymać zapotrzebowanie na pracowników? Które zawody stracą na znaczeniu? Co mogą oznaczać dla nas nadchodzące zmiany? O aktualnych prognozach napiszemy Wam w poniższym artykule.

rynek-pracy

 

Rynek pracodawcy?

W ostatnich tygodniach polski rynek pracy zarejestrował duży zwrot z rynku pracownika na rynek pracodawcy. Spowodowane jest to dużą ilością redukowanych etatów oraz mniejszym zapotrzebowaniem na nowych pracowników. Można odnotować znaczne zmniejszenie ilości ofert pracy na portalach ogłoszeniowych oraz wstrzymanie wielu prowadzonych wcześniej procesów rekrutacyjnych. Prognozuje się zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników zagranicznych i wzrost zatrudnienia polskich pracowników. Wzrostu bezrobocia w ujęciu globalnym nie unikniemy, ale możemy poszukać rozwiązań i szans, jakie pojawiają się w obecnej, nowej dla nas sytuacji i przeanalizować ewentualne przebranżowienie.

 

Branże, które odczuły pandemię najmocniej.

Branże, które obecnie są odnotowują największe straty to głównie branża gastronomiczna, transportowa, turystyczna i hotelarska, motoryzacyjna, rozrywkowa, odzieżowa. Część przedsiębiorstw musiała zmodyfikować lub całkowicie wstrzymać swoje plany produkcyjne ze względu na brak materiałów i surowców, inne czasowo wstrzymały produkcję z uwagi na zagrożenie zdrowotne. Problemy pojawiły się również w eksporcie towarów, który jest wyjątkowo utrudniony ze względu na zamknięcie granic, natomiast konsumenci z uwagi na finansowy kryzys są mniej skorzy do inwestowania środków finansowych w produkty niebędące ich pierwszymi potrzebami. Spadek odnotowały również wszelkie usługi związane z bezpośrednim kontaktem z klientem takie jak usługi fryzjerskie i kosmetyczne, transport osobowy, usługi edukacyjne i szkoleniowe.

 

Które branże odnotowują dobrą sytuację?

Branża spożywcza odnotowała zyski szczególnie w okresie wzmożonej paniki, gdzie wartość przeciętnego koszyka wzrosła o ponad 50 % w porównaniu do okresu wcześniejszego. Pracownicy mogą liczyć na dodatki finansowe do wynagrodzeń, specjalne premie lub nagrody. Dobrze rozwija się również branża e-commerce, czyli handel w internecie. Wraz z rozwojem sklepów internetowych dobrą pozycję stale utrzymują firmy kurierskie, które aktualnie rejestrują wzrost zamówień. Procesy rekrutacyjne nie ustały również w przemyśle związanym z wytwarzaniem artykułów higienicznych oraz w farmacji.

rynek-pracy-2020

 

Perspektywa na przyszłość, czyli pożądane zawody.

Według prognoz po pandemii popyt na pracowników, których praca będzie mogła być wykonywana zdalnie będzie stale wzrastał. Wśród nich zarejestrujemy zapotrzebowanie na pracowników związanych z handlem internetowym, a z nim wzrośnie zapotrzebowanie w firmach kurierskich. W związku z czym specjaliści ds. marketingu, kreowania marki, sprzedaży online nadal będą poszukiwani. Na stałość w zatrudnieniu będą mogli również liczyć pracownicy obsługi centrów przeładunkowych, magazynierzy, spedytorzy. Programiści oraz osoby z branży informatycznej również nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy ze względu na przeniesienie wielu działań do sieci. Farmacja także stale prowadzi działania rekrutacyjne i prognozuje stały wzrost zapotrzebowania. Na posadę również nie powinni narzekać specjaliści z branży spawalniczej, elektrycznej, a także osoby z sektora usług fryzjerskich, kosmetycznych oraz krawieckich. Przewiduje się również, że po ostatnim kryzysie podniesie się sektor budownictwa.