16/04/2021

Gdzie szukać pracy w czasach koronawirusa?

Koronawirus zainfekował nie tylko ludzi, ale również biznes, który w tej sytuacji musi redukować zatrudnienie. Okazuje się jednak, że obok branż szczególnie narażonych na skutki pandemii są też takie, które nadal szukają pracowników.

Gdzie szukać pracy w czasach koronawirusa?
Co więc zrobić w przypadku utraty pracy i gdzie jej w obecnych okolicznościach szukać? W pierwszej kolejności osoba taka, jeśli ma możliwość, powinna skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych. Rejestracja w urzędzie pracy jest także istotna choćby z uwagi na prawo do opieki medycznej.
Kolejnym krokiem winna być weryfikacja swojego profilu zawodowego, opublikowanego w serwisach specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych, odświeżenie CV. Następnie rozpoczęcie poszukiwania pracy poprzez portale z ogłoszeniami lub współpracę z agencjami rekrutacyjnymi.
Szukając pracy warto zerknąć na oferty do firm z branży spożywczej, która w tym okresie ma wzmożone zapotrzebowanie na pracowników. Warto odezwać się również do firm kosmetycznych czy farmaceutycznych. Rąk do pracy cały czas poszukują również firmy z branży logistycznej, szczególnie firmy kurierskie, które są ostatnio bardzo obciążone i też szukają pracowników. Rekrutacje prowadzą również firmy informatyczne. Osoby, które biegle znają języki obce, mają obecnie dużą szansę na znalezienie pracy w branży BPO/SSC, oferującej największym światowym korporacjom obsługę księgową, logistyczną, informatyczną lub kontakt z klientem.

Szukanie pracy - jakie kompetencje są ważne?
Warto wykorzystać sieć kontaktów, które budowało się w trakcie kariery zawodowej, i poprosić znajomych o rekomendacje i sugestie dotyczące tego, gdzie szukać pracy. Pozwoli to przyspieszyć proces zatrudnienia. Ważne więc, żeby nasze CV nie trafiło z anonimowego e-maila, tylko od kogoś, kto pracuje w danej firmie.

Szukanie pracy w czasach koronawirusa
W związku z sytuacją spowodowaną przez koronawirusa i wprowadzoną w wielu firmach pracą zdalną wydawać by się mogło, że proces przeprowadzenia rekrutacji, a po jej pozytywnym zakończeniu również wdrożenia w nowe obowiązki, będzie utrudniony i czasochłonny. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak musi być.
W rekrutacji na niektóre stanowiska wystarczy rozmowa przez telefon. Poza tym przewidziane są bardziej skomplikowane procesy, gdzie wskazane jest korzystanie z nowoczesnych narzędzi typu Skype czy Teams. Niektóre firmy starają się dostosowywać do potrzeb i umożliwiają rozwiązania, które pozwalają na wideorekrutację w przeglądarce internetowej.
Jeśli chodzi o pracę fizyczną, to całe przeszkolenie musi siłą rzeczy odbyć się na miejscu. Kiedy jednak mówimy o stanowiskach biurowych, gdzie większość ludzi pracuje obecnie zdalnie, to wdrożenie też musi przebiegać na odległość.
Organizacje przeniosły wszystkie elementy procesu rekrutacyjnego do sfery online. Cyfrowa transformacja to kierunek, w którym od dawna podążają firmy i kandydaci, dlatego obie grupy dobrze radzą sobie w obecnej sytuacji. Rekrutacja zdalna dotyczy obecnie pełnego spektrum stanowisk.