30/07/2021

Dlaczego warto wykorzystać storytelling w CV?

Rekruterzy przeglądają dziesiątki CV przysyłanych przez kandydatów na opublikowane oferty pracy. Nie, nie w ciągu miesiąca ani tygodnia. Codziennie. Wiesz już, że trzeba zrobić naprawdę dużo, aby przyciągnąć ich uwagę. Jeśli nie treścią, to może formą? Zobacz, jak wykorzystać technikę storytellingu podczas tworzenia CV.

 

Czym jest storytelling?

Jeśli określenie „storytelling” kojarzy Ci się z marketingiem, to jest to jak najbardziej słuszne. Technika polega na tworzeniu historii na temat produktów, usług, marek. Celem takich działań jest budowanie relacji z odbiorcami, wywoływanie w nich emocji, a docelowo – zwiększenie sprzedaży. Klient, który poczuje więź z firmą, będzie bardziej chętny do zakupu oferowanych przez nią produktów.

Widzisz tu analogię z procesem rekrutacji? Tu to Ty starasz się „sprzedać” swoje umiejętności potencjalnemu pracodawcy. Pamiętaj, że po drugiej stronie też są ludzie. Dzięki zbudowaniu angażujących historii możesz wpływać na ich emocje i w ten sposób zdobywać przewagę nad innymi kandydatami.

 

Storytelling w praktyce, czyli jak Twoje CV może opowiadać historię?

Każdy, pracując i ucząc się, buduje swoją historię zawodową. To świetne źródło opowieści, którymi możesz zainteresować przyszłego pracodawcę.

 

W jakich elementach CV warto wykorzystać storytelling?
  • Wstęp: to część, która bardzo często pojawia się w anglojęzycznych CV. Polscy kandydaci zazwyczaj ją pomijają. W tym miejscu możesz zainteresować rekrutera poprzez powiedzenie mu kilku słów o sobie. Znajdź w sobie coś, czego nie można zawrzeć na liście Twoich osiągnięć zawodowych; coś, co Cię wyróżnia. Bądź w tym szczery i autentyczny.
  • Doświadczenie zawodowe: w tym miejscu możesz opowiedzieć więcej na temat swojego rozwoju w poszczególnych firmach. Nazwa stanowiska nie zawsze dobrze określa to, czym rzeczywiście się zajmowałeś. Jeśli pracując w dziale administracji, miałeś kontakt z obcojęzycznymi klientami, a jako programista wdrażałeś innowacyjny produkt, warto opowiedzieć o tym rekruterowi.
  • Zainteresowania: wiele osób nie przykłada do tej części wielkiej wagi. Tymczasem rekruterzy chętnie do niej zaglądają, by przygotować się do rozmowy z kandydatem, lepiej go poznać i ocenić, czy potrafi angażować się w to, co go interesuje. Jeśli masz pasję, masz gotowy temat do storytellingu w CV: opowiedz, skąd wzięło się nietypowe hobby, jakie masz osiągnięcia, w jaki sposób się rozwijasz.

 

Czy całe CV powinno być w formie storytellingu?

Nie jest to konieczne. Dobre wrażenie robią dłuższe akapity przeplatające się z wypunktowaniami i krótszymi blokami tekstu. Nie musisz stosować storytellingu w CV tam, gdzie nie ma do tego szczególnych powodów. Jeśli chcesz na przykład jedynie wymienić kursy, w których brałeś udział, możesz zrobić to w tradycyjny sposób, bez tworzenia dłuższych opisów.

 

CV w formie storytellingu a list motywacyjny

Czy napisane w technice storytellingu CV nie przypomina listu motywacyjnego? Nie – to nie są identyczne dokumenty. List motywacyjny jest rozszerzeniem informacji zawartych w CV, ale nie powinien ich powielać. Wykorzystując storytelling w CV, możesz skrótowo przedstawić swoją historię zawodową, ale to w liście motywacyjnym powinieneś szczegółowo pokazać pracodawcy, jakie osiągnie korzyści, jeśli zatrudni właśnie Ciebie.

Warto też pamiętać, że nie we wszystkich firmach prosi się kandydatów o przesłanie listu motywacyjnego. W takiej sytuacji, jeśli wyślesz tradycyjne CV, możesz nie mieć okazji, by opowiedzieć rekruterowi więcej na temat swojego doświadczenia i kompetencji.  


Czego unikać, pisząc CV w technice storytellingu?

Przede wszystkim nie twórz rozbudowanych historii. Rekruterzy nie mają czasu na ich czytanie. Ważna jest zwięzłość i dobry pomysł na przedstawienie swoich atutów.

Pamiętaj o przyjaznej czytelnikowi formie. Zadbaj o oddzielenie od siebie akapitów i przeplatanie dłuższych bloków tekstu wypunktowaniami.

Ważną kwestią jest oczywiście unikanie błędów językowych i ortograficznych. W dłuższych historiach mogą być one dla Ciebie trudniejsze do wychwycenia, dlatego przed wysłaniem CV szczególnie uważnie przeczytaj jego treść.

A jaką historię będzie opowiadać Twoje CV? Sprawdź nasze oferty pracy i zaskocz przyszłego pracodawcę!