16/06/2020

Czy rynek pracy rzeczywiście już się odwrócił?

Spotkałeś się z takimi twierdzeniami, że „rynek pracy się odwrócił” albo „Mamy już rynek pracodawcy”? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. 


Rynek pracownika

Rynek pracownika to określenie na sytuację, kiedy kandydatów jest znacznie mniej niż ofert pracy. Mówiąc językiem ekonomistów – kiedy podaż ofert przewyższa popyt (zainteresowanie) kandydatów.

 

W takiej sytuacji konieczna jest walka o pracowników poprzez różnego rodzaju zabiegi, np. dodatkowe benefity, ale też – a może przede wszystkim – wyższe i rosnące płace.

 

Komentarz: koronawirus

Czy koronawirus rzeczywiście zdołał w ciągu 3 miesięcy odwrócić całkowicie tę sytuację? 

Odpowiadamy: Nie. Obserwujemy na razie tylko odwrócenie trendu.

 

Rynek pracodawcy

Rynek pracodawcy jest sytuacją odwrotną niż opisana powyżej, czyli to kiedy ofert pracy jest znacznie mniej niż kandydatów. Mówiąc językiem ekonomistów – kiedy popyt (zainteresowanie) przewyższa ilość ofert.

 

W takiej sytuacji konieczna jest walka pracowników o każdą ofertę pracy poprzez różnego rodzaju zabiegi, np. rezygnację z „pracy marzeń” na rzecz po prostu „dobrej pracy”, ale też – a może przede wszystkim – niższe oczekiwania finansowe.

 

Komentarz: koronawirus

Czy koronawirus rzeczywiście zdołał w ciągu 3 miesięcy sprawić, że mamy już rynek pracodawcy?

Odpowiadamy: Nie. Obserwujemy na razie tylko tymczasowe odwrócenie trendu. Czy trend się utrzyma - tego nie wiemy, ale jeszcze dość daleko do rynku pracodawcy.

 

Bezrobocie

Wielu Polaków pamięta czasy dwucyfrowego bezrobocia. Czasy, kiedy w Polsce pracowało się za bardzo niskie stawki, zwłaszcza w sektorze gastronomicznym i przy pracach fizycznych.

 

W ciągu ostatnich dwóch dekad jednak wiele się zmieniło.

Przede wszystkim zmienił się charakter pracy. W wielu miejscach ludzie wspierani są pracą komputerów i maszyn. W wielu miejscach potrzebni są specjaliści, bo proste prace wykonywane są automatycznie. Bezrobocie regularnie spadało pomimo obaw, że maszyny zastąpią ludzi. Dlaczego tak się dzieje?

 

Dzieje się tak dlatego, że świat poszedł do przodu i potrzebni są teraz wysoce wyspecjalizowani ludzie, którzy mają dużo trudniejsze i bardziej złożone zadania. Praca ludzi przekłada się obecnie na dużo większe wyniki niż kiedyś. Jeden człowiek po prostu może zrobić więcej.

 

Sytuacja, jeśli chodzi o bezrobocie, nie uległa drastycznym zmianom.

 

Source: stat.gov.pl

 

Jak widać na powyższym wykresie, stopa bezrobocia utrzymuje się w trendzie zgodnym z poprzednimi latami.

Koronawirus sprawił, że w kwietniu bezrobocie wzrosło do 5,8% a w maju do 6%. Tak jak wspomnieliśmy - jest to zdecydowanie odwrócenie trendu, ale nie jest to jeszcze dwucyfrowe bezrobocie, które pamiętamy np. z lat 90'tych. 

Kryzys pojawił się w sytuacji, kiedy rynek był wyjątkowo mocno nasycony. Poluzowanie może przysłużyć się w długiej perspektywie rozwojowi naszego kraju. Oczywiście pod warunkiem, że trend się ustabilizuje a kolejny kryzys nie uderzy zbyt szybko.

Czy wiele osób straciło pracę? Tak, bo sporo firm działało na limicie wypłacalności a kryzys tę złą sytuację pogłębił.

Czy te osoby szybko znajdą nową pracę? W wielu przypadkach na szczęście tak.

 

MOTEKO

Dla zaspokojenia takich właśnie potrzeb powstał nasz portal. Budujemy narzędzie, które ma uprościć drogę między pracodawcą a pracownikiem, a przy tym redukujemy koszty całej operacji do minimum. 

 

Sprawdź już dziś nasze oferty pracy a jeśli jesteś pracodawcą – zajrzyj do naszej strefy pracodawcy i daj nam się zaskoczyć.