19/03/2021

Czy pracodawca może mnie nie zatrudnić ze względu tatuaż w widocznym miejscu?

Masz tatuaż i pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy fakt jego posiadania może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu. Być może był to wybryk młodości, zatem, czy powinienem powiedzieć pracodawcy od razu o tym tatuażu, czy ukryć jego fakt i w razie czego martwić się nim dopiero jak dostanę pracę? Wysyłając swoją kandydaturę do firmy ciężko jest znaleźć w wymaganiach informacje o tatuażach, czy nie są one mile widziane.

Na pewno nie warto zatajać faktu posiadania tatuażu, ponieważ prędzej czy później pracodawca się o tym dowie, co może nieść za sobą dużo większe konsekwencje. Jest raczej niemożliwe, aby pracodawca nie zatrudnił Ciebie wyłącznie ze względu na posiadanie tatuażu. Zbyt trudno znaleźć naprawdę dobrych pracowników. Jeżeli na rozmowie kwalifikacyjnej dasz z siebie przysłowiowe „sto procent”, pokażesz się od jak najlepszej strony, to tatuaż będzie najmniejszym problemem. Jeśli w oczach pracodawcy potencjalny pracownik bardzo dobrze rokuje i zapowiada przyniesienie firmie zysków, to pracodawca nie będzie na siłę szukał problemu w kwestii posiadania tatuażu. 

Najpierw warto w ogóle upewnić się czy w firmie, do której aplikujesz, rzeczywiście obowiązuje ściśle określony dress code, który wykluczałby posiadanie tatuażu. 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy wyczujesz, że spotkanie idzie w dobrym kierunku, a pracodawca jest zainteresowany Twoją kandydaturą, powinieneś znaleźć odpowiedni moment, w którym można by zadać jasne i partnerskie pytanie - i nie konkretnie o tatuaż, a raczej o zasady w kwestii dress code. 

Myślę, że przy dobrej prezentacji i spełnianiu oczekiwań pracodawcy, oboje skupicie się raczej na znalezieniu dobrego rozwiązania i pomysłu, jak tatuaż zasłonić, jeśli naprawdę standardy korporacyjne go wykluczają.