16/06/2020

Czego nie mówić rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Kandydaci często nie zdają sobie sprawy, jak istotny jest odpowiedni dobór słów podczas procesu rekrutacyjnego i jak ogromny ma wpływ na jego dalszy przebieg. Nieodpowiednie pytania lub odpowiedzi są w stanie zrujnować nawet najlepsze pierwsze wrażenie o kandydacie. Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci podczas rozmów kwalifikacyjnych? W tym artykule podpowiemy Wam, jakich zagadnień nie poruszać na rozmowie o pracę i tym samym zwiększyć swoje szanse na objęcie wymarzonego stanowiska.

Pejoratywne komentarze o poprzednim pracodawcy

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej kandydat spotyka się z pytaniem o powody rozstania z poprzednim pracodawcą lub zmiany obecnego zatrudnienia. W tym momencie warto jeszcze przed spotkaniem kwalifikacyjnym przygotować powód, który nami kieruje podczas poszukiwań nowego zatrudnienia. Najczęściej wygłaszane przez kandydatów motywy to chęć rozwoju w nowej organizacji, większe oczekiwania finansowe czy potrzeba zmiany branży. Dlaczego warto przedstawiać fakty, a nie negatywne opinie własne o pracodawcy? Ponieważ stawia to kandydata w złym świetle, potencjalny pracodawca może zadać sobie pytanie czy i o nim po zakończeniu współpracy będą wygłaszane przez pracownika niepochlebne opinie w kontakcie bezpośrednim lub w przestrzeni internetowej. W tym miejscu nie chodzi o to, aby naginać prawdę i koloryzować sytuację. Należy jednak wyzbyć się negatywnych emocji, przekazać konkretny fakt i powstrzymać się od jego oceny. Przykładowo: możemy powiedzieć, że pracodawca nie dotrzymał obietnicy dotyczącej podwyższenia wynagrodzenia, zamiast przekazania, że pracodawca nas oszukał i nie podniósł nam wypłaty. Przekaz pozostał jednoznaczny, natomiast dobór formy znacząco się różni.

 

Chęć znalezienia jakiejkolwiek pracy

Podczas rozmowy o pracę rekruter weryfikuje czy dany kandydat pasuje do organizacji, czy posiada odpowiednią motywację do pracy i czy jest zainteresowany długofalową współpracą, albowiem szkolenie i wdrożenie nowego pracownika wiąże się także z istotnym nakładem finansowym. Z tego powodu pokaż, że masz na siebie określony plan i szukasz ofert pracy w wybranym obszarze. Czasami kandydaci z różnych powodów przyjmują ofertę daleką od swoich pierwotnych oczekiwań. Nie przekazuj jednak informacji, że potrzebujesz jakiejkolwiek pracy, to obniży Twoją szansę na pozytywny finał działań rekrutacyjnych.

 

Szczegóły z życia prywatnego

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej porusza się kwestie związane z doświadczeniem zawodowym, motywacją oraz oczekiwaniami wobec nowego stanowiska pracy. Często istnieje jednak możliwość przedstawienia swojej osoby jako człowieka posiadającego pasje, zainteresowania i wyznającego określone wartości. Jednak pytania ze strony rekrutera stale odnoszą się do sfery zawodowej, która jest tematem przewodnim każdego spotkania kwalifikacyjnego. Z tego względu zawiłe historie z życia prywatnego jak rozstania, rozwody, przeprowadzki ze względu na konflikty rodzinne z pewnością należy pominąć. Przytaczając tego typu anegdoty mocno tracimy na profesjonalizmie.

 

Rozmowy kwalifikacyjne w innych firmach

Podczas poszukiwania zatrudnienia oczywistym jest, że kandydat z pewnością uczestniczy jeszcze w innych procesach rekrutacyjnych. Warto zorganizować spotkania kwalifikacyjne w taki sposób, aby ze sobą nie kolidowały. Nie ma niczego gorszego niż poinformowanie rekrutera już na początku rozmowy: ,, Jak długo potrwa nasze spotkanie, ponieważ za godzinę mam umówioną kolejną rozmowę w sprawie pracy?’’. Potraktuj każde spotkanie rekrutacyjne jako najważniejsze, koniecznie wygospodaruj odpowiednią ilość czasu i zapewnij sobie absolutne skupienie. Przyspieszanie rozmowy kwalifikacyjnej i nie traktowanie jej priorytetowo wskazuje, że kandydatowi nie zależy na danej ofercie pracy.

 

Brak pytań ze strony kandydata

O naszym zaangażowaniu i zainteresowaniu ofertą pracy świadczą również pytania, które kandydat powinien przygotować przed rozmową rekrutacyjną. Spotkanie kwalifikacyjne to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o pracodawcy, kierunku w jakim zmierza organizacja, doprecyzować zakres zadań, dopytać o szczegóły związane z wynagrodzeniem i systemem benefitów. Okazanie entuzjazmu względem oferty pracy to kolejny punkt dla kandydata.


Autor:

Angelika Selwuch

HR Specialist