11/12/2020

Atrakcyjne wynagrodzenie w ogłoszeniu o pracę - pusty frazes czy informacja?

Z pewnością nie raz i nie dwa zastanawialiście się jakie to jest to „atrakcyjne wynagrodzenie”, które proponuje pracodawca. Dlaczego niektóre ogłoszenia zawierają jasną informacje o proponowanym wynagrodzeniu a niektóre nie? Zobacz jak sprawdzić przed rozmową kwalifikacyjną wynagrodzenie, którego powinieneś / powinnaś oczekiwać.

 

Atrakcyjne wynagrodzenie w ogłoszeniu o pracę

W wielu ogłoszeniach o pracę pojawia się sformułowanie „atrakcyjne wynagrodzenie”. Sformułowanie to ma oznaczać, że firma ma przygotowany budżet na zatrudnienie pracownika na poziomie, który może wydawać się interesujący.

W praktyce jednak najczęściej jest to zabieg, który ma pozwolić pracodawcy na niepodawanie stawki wynagrodzenia przed rozmową kwalifikacyjną. To wcale nie oznacza, że stawka jest nieatrakcyjna. Oznacza tylko tyle, że jako kandydat jej nie poznasz przed rozmową kwalifikacyjną. 

Najczęstszym powodem, dla którego pracodawcy podają taki zwrot w ogłoszeniu o pracę jest to, że chcieliby najpierw poznać oczekiwania kandydata. Określenie obecnych stawek wynagrodzeń na rynku dla różnych stanowisk nie jest łatwe. Pracodawcy też nie wiedzą do końca ile powinien zarabiać np. specjalista na nietypowym stanowisku. Ba, często pracodawcy nie wiedzą ile konkurencyjne firmy płacą pracownikom na takim samym stanowisku.

 

Kiedy zatem podaje się wynagrodzenie już w ogłoszeniu?

Najczęściej pracodawca decyduje się na podanie stawki w dwóch przypadkach:

1)    Uważa że jego stawka jest na tyle atrakcyjna, że może skusić ciekawych kandydatów albo

2)   Ma ściśle określony budżet na zatrudnienie pracownika i nie ma możliwości przekroczenia określonej wysokości wynagrodzenia.

Najlepiej jest już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej ustalić, czy stawka podana w ogłoszeniu podlega negocjacjom.

 

Jak sprawdzić wysokość wynagrodzenia na określonym stanowisku przed rozmową kwalifikacyjną?

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest sprawdzić przedział wynagrodzeń, w ramach którego powinno uplasować się Twoje wynagrodzenie.

W sieci znajdziesz mnóstwo artykułów na temat wynagrodzeń na określonych stanowiskach. Są portale, które zbierają takie dane i generują bezpłatne raporty na temat wynagrodzeń. Są też roczne raporty o wynagrodzeniach w określonych branżach.

Na koniec jest jeszcze możliwość przeprowadzenia wywiadu wśród znajomych i dalszych znajomych.

Zbierając w ten sposób informacje z pewnością uzyskasz odczucie w jakim przedziale obecnie na rynku mieszczą się wynagrodzenia pracowników. Do tego musisz tylko dodać porównanie do swoich oczekiwań.

 

Podsumowanie

Wysokość wynagrodzenia, które proponujesz podczas rozmowy kwalifkacyjnej nie powinna zamykać się na stwierdzeniu „chcę jak najwięcej”. Oczywiście, że tak jest, bo każdy chciałby zarabiać jak najwięcej, jednak pamiętajmy, że takie oczekiwanie jest złym podejściem. Dużo lepiej jest przygotować się do rozmowy i zaproponować oczekiwania zbliżone do rynku. 

 

Jeśli zastanawiasz się jakie stawki obecnie są najczęstsze dla Twojego stanowiska – napisz do nas. Spróbujemy pomóc: biuro@moteko.pl

 

Autor: Michał Piechocki