13/05/2021

Referencje – co powinieneś o nich wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy poszukujesz pracy, szukasz awansu, rozwijasz karierę czy rozwijasz firmę, ważne jest posiadanie referencji, które mogą ręczyć za twoje umiejętności. Czasami po prostu musisz dostarczyć pracodawcom listę swoich referencji. Lub pracodawcy mogą poprosić cię, aby twoi poprzedni pracodawcy przesłali ci listy polecające (referencyjne).

Czym są referencje?
Referencje dotyczące zatrudnienia to opinie byłych kolegów lub przełożonych, którzy mogą poświadczyć o twoich umiejętnościach i kwalifikacjach. Potencjalny pracodawca może skontaktować się z osobami wystawiającymi referencje, aby zadać pytania na twój temat.

Istnieje kilka rodzajów listów rekomendacyjnych, które można wykorzystać do poszukiwania pracy, w tym rekomendacje akademickie od nauczycieli lub profesorów albo referencje od pracodawców. Spróbuj otrzymać referencje także po stażach, a nawet kursach, jakie odbyłeś albo wolontariacie, w którym uczestniczyłeś. Ma to znaczenie, jeżeli twoje doświadczenie zawodowe nie jest rozbudowane. Pokaże, że nie siedzisz w miejscu, jesteś aktywny, a tam, gdzie się pojawiasz, stajesz się wartością dodaną.

Kiedy starasz się o pracę, musisz mieć gotową listę referencji. Zazwyczaj pracodawcy pytają o trzy. Te dokumenty powinny być w stanie ręczyć za twoje umiejętności, zdolności i kwalifikacje związane z zadaniami, o które się ubiegasz.

Jaką formę powinien mieć list referencyjny?
Kiedy podajesz list referencyjny do swojego ewentualnego pracodawcy, powinieneś umieścić swoje nazwisko u góry strony. Następnie naświetl swoje referencje, w tym imię i nazwisko osoby wystawiającej, stanowisko, firmę i dane kontaktowe, z odstępem pomiędzy poszczególnymi referencjami.

Za każdym razem, gdy korzystasz z kogoś jako punktu odniesienia, pamiętaj, aby poświęcić czas na zapoznanie go z tematem szukania przez siebie pracy.

Niezależnie od tego, czy piszesz, czy pytasz o referencje, zawsze warto przyjrzeć się przykładom różnych rodzajów listów referencyjnych. Jeśli piszesz je samodzielnie, możesz użyć tych przykładów jako szablonów. Jeśli prosisz o referencje osobę trzecią, możesz wysłać jej jeden z tych przykładów, aby pomóc jej napisać własną wersję.